Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir, BBG evi gibi

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) çerçevesinde, İzmir 67 noktada 221 kamera ile adeta BBG evi gibi gözetim altında tutuluyor. 2 yılda bin 200 vaka, sistem sayesinde aydınlatıldı

Giriş Tarihi: 22.9.2014
İzmir Emniyet Müdürlüğü Muhabere Şube Müdürlüğü bünyesinde, Bornova Hacılarkırı mevkisinde 2012 yılında kurulan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) Komuta Kontrol Merkezi, 24 saat kesintisiz kenti izleme imkanıyla, vatandaşların güvenliğini sağlama noktasında önemli bir işlevi yerine getiriyor. Merkez ilçelerde 67 izleme noktasında 221 kamera bulunuyor. Yüzde 60'ı devreye giren MOBESE projesi tamamlandığında 100 noktada 400 kamera olacak. KGYS'nin başka bir birim olan plaka tanıma sisteminde, şehrin önemli arter ve yollarına, giriş çıkışlara konulan akıllı kameralar ile her şeritten geçen aracın plakası okunuyor. Okunan plakalar sistem üzerinden bir taramaya tabi tutuluyor. Tarama sonucu, şüpheli araçlar tespit edilebiliyor. Araçlar kameralar sayesinde canlı olarak takip edilebiliyor.

KARA LİSTE

Araç takip sistemi içinde bir de kara liste bulunuyor. Kara listeye İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Terörle Mücadele ve Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından takip edilen örgüt araçlarının plakaları kaydediliyor. Bu araçlar şehre giriş yaptığında kameralar tespit ederek, alarm veriyor ve konu ilgili şubeye bildiriliyor. Araçların nereye gittiği anlık olarak şubelere aktarılıyor. Araçların fotoğrafları çekiliyor. Kamera kaydının yapılmadığı araç takip sisteminde 19 farklı noktada 90 kamera bulunuyor. Önümüzdeki dönemlerde bu kameralar sayesinde araçların hızı tespit edilip radar uygulaması da yapılabilecek. Araç takip sistemi yüzde 100 devreye girdiğinde 50 noktada 250 kamera ile hizmet verecek. Günde 408 bin plaka okunduğu araç takip sisteminin bazı araçların plakalarını kirli ve eski olması nedeniyle okuyamıyor. Yüzde 10 oranında da hata payı ortaya çıkıyor.

CAYDIRICI OLUYOR

KGYS sisteminden, şimdiye kadar çeşitli vakaların aydınlığa kavuşmasını sağlayacak bin 200 görüntü kaydı ilgili birimlere verildi. Görüntüler sayesinde olayların hepsi aydınlatıldı. 24 saat şehrin kameralar tarafından izlenmesi suçlular açısından da caydırıcı özellik taşıyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri bu kameraları kullanarak park ve ışık ihlallerinden fotoğraflı olarak ceza kesip adreslere gönderebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, BBG evi gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN