CHP'li Başkan, işçilerin sesine kulak vermedi

Giriş Tarihi: 23.9.2014

İzmir'de, sık sık yaşanan "taşeron krizlerine" dün bir yenisi eklendi. Karabağlar Belediyesi'nde işsiz kalma tehlikesi yaşayan işçilerin "taşeronla sözleşme imzalama" çağrısı sonucu değiştirmeye yetmedi

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, belediye şirketi Karbel'in borçları dolayısıyla giremediği hizmet alım ihalesi başka bir şirkete verilince, Fen İşleri Müdürlüğü bünyesindeki 166 işçi, taşerona bağlı çalışmak istemediklerini belirterek "nöbet" başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzenerji'nin ihaleyi kaybetmesi dolayısıyla Büyükşehir'de yaşanan taşeron krizi ve Çiğli'de kısa süre önce ortaya çıkan benzer sıkıntılar gündemden henüz düşmemişken, bu kez Karabağlar'da yine aynı sorun patlak verdi. Her fırsatta sosyal belediyecilik anlayışını benimsediklerini dile getiren CHP'li başkanların iş başında olduğu İzmir'de, belediye işçilerinin sık sık, haklarını yitirme ya da işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları "sosyal belediyecilik böyle mi oluyor?" sorusunu gündeme taşıdı. Son olarak Karabağlar'da, taşeron firma ile belediye arasında sözleşme imzalanacağını öğrenen işçiler, toplu olarak iş bıraktı. Karabağlar Belediyesi Hizmet Binası önünde toplanan işçiler, durumu protesto etti. Karbel'e bağlı 166 işçi, taşerona bağlı çalışmak istemediklerini belirterek, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'na ihaleyi iptal etmesi çağrısında bulundu. İşçiler adına açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Naci Çetin "İşimizi taşerona teslim etmeyeceğiz. Bize direnmek, çözüm üretmek düşüyor. Taşerona karşı direneceğiz. Karbel piyasa şirketi değildir. Bize kimse taşeron muamelesi yapamaz. Biz yıllardır emek veriyoruz, sendikalı düzende çalışıyoruz, belediyenin işini yapıyoruz. Buradan taşeron firmaya da sesleniyorum, işçiye mevcut ücretlerini verebilecek mi? İşçinin taşerona geçmesi demek, açlığa, yoksulluğa mahkum edilmesi demektir. Karabağlar'da bu sosyal cinayete izin vermeyeceğiz. Burada mağdur olan biz işçileriz. Taşerona geçit vermeyeceğiz" dedi.

KÖLE OLMAYACAĞIZ

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'na, taşeron firmanın kazandığı ihaleyi iptal etmesi konusunda çağrıda bulunan Sendika Başkanı Çetin, "Biz zamanında gereken uyarıyı yaptık. Sorumluluğunu yerine getir. Burada mağdur olan biziz. Kimse bize mazeret üretmesin. Kimse işçide kusur aramaya kalkmasın. Bu bedeli bize ödetmeye kalkanları bu işin altında bırakırız" diye konuştu.İhaleyi alan firmaya da seslenen Çetin, "İşimizi size teslim etmeyeceğiz. Taşeron firma işçi üzerinden kar elde edecek. Bize direnmekten başka çare kalmadı. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz 166 kişi değiliz. İzmir'de on binlerce kişiyiz" dedi.

İMZALAR ATILDI
İşsiz kalma tehlikesi yaşayan 166 işçi belediye binasının girişinde eylem yaptığı sırada 3 aylık hizmet alımı ihalesini kazanan RGR İnşaat Tekstil Temizlik - Taşımacılık A.Ş ile Karabağlar Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. Karabağlar Belediyesi ile imzaladığı sözleşme şartlarına göre taşeron firma, 1 Ekim 2014 ile 1 Ocak 2015 tarihleri arasında 90 gün hizmet verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Başkan, işçilerin sesine kulak vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN