Dere, pislik içinde

Giriş Tarihi: 24.9.2014

Bayraklı'daki Manda Çayı, adeta çöplerle kaplanmış durumda. Bölgeye üremek için gelen kefallerin kahverengiye dönen dere yatağında yumurtalarını bırakacak yer bulamaması, tepkilere neden oldu

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Manda Çayı'na her yıl olduğu gibi bu yıl da üremek için gelen kefal balıkları, üzeri çöplerle kaplı ve kahverengiye dönen dere yatağına yumurtalarını bırakmak için yer aradı. Deredeki kirlilikten dolayı oksijen oranının düşmesi sonucu 3 ay önce yaşanan toplu balık ölümlerinin tekrar yaşanması kaçınılmaz hale gelirken, vatandaşlar derenin temizliği için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni göreve çağırdı. Bayraklı Adliyesi'nin karşısından ve İkinci Sanayi Sitesi içinden geçen Manda Çayı deresinin üzeri çöplerden ve pisliklerden adeta görünmez hale geldi. Üreme bölgesi olarak dereyi seçen yüzlerce kefal balığı bölgeye akın etti. Kirlilikten dolayı kahverengine dönen derede kefaller yumurtalarını bırakmak için uygun yer aradı. Kirlilikten dolayı yaklaşık 3 ay önce toplu balık ölümlerinin yaşandığı Manda Çayı'nda aradan geçen zaman içerisinde herhangi bir önlemin alınmadığı gözlenirken, kirliliğin her geçen gün artarak devam ettiği görüldü. Dereye arıtılmadan akan sanayi atıkları ve bırakılan çöpler Manda Çayı'nda istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden oldu. Yoldan geçen vatandaşlar da çöplerin arasında yüzen kefal balıklarını görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni derenin temizlenmesi için göreve çağıran vatandaşlar, "Belediye yetkileri 3 ay önce yaşanan toplu balık ölümlerini görmezden geldi. Hiçbir önlem almadı. Şimdi buraya üremek için gelen bu kefaller de ölecek. Doğa dostu ve hayvansever belediyecilik nerede? Neden bu balık ölümlerine ve derelerdeki atık suların körfeze karışmasına izin veriliyor" diye tepki gösterdi.

"KEFAL SAYASI AZALIR"
Konu ile ilgili konuşan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Baha Büyükışık, "Kefal balıkları o bölgeye üremek için geldiklerinde uygun ortamı bulamazlarsa yumurtalarını bırakmıyorlar. O yumurtalar balıkların içerisinde kalıp kanallarını da tıkayabiliyor. Bu da kefal sayısının azalmasına neden olabiliyor. Manda Çayı'na kesinlikle arıtılmadan su verilmemeli. Arıtılmadan verilen su deredeki oksijen oranını düşürüyor. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen toplu balık ölümleri de oksijen oranının düşmesinden kaynaklanıyor. Dereyi ne kadar temizlerseniz temizleyin arıtmadan su verirseniz yine eski haline gelir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dere, pislik içinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN