Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye dönüşüme seyirci konumunda

İzmir'de bazı müteahhit ve firmaların dönüşüm yasasından çıkar sağladığını belirten Aslan, "İnsanlar hakkını nasıl arayacağını bilmiyor. Belediyeler de seyirci kalıyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2014
EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir'de bazı müteahhit ve firma sahiplerinin şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntem ve usulle insanları evlerinden uzaklaştırdığını söyledi. Aslan, "Kentsel dönüşüm yasasının boşluğundan faydalanarak önce bir apartmandan daire satın alıyor ardından bizzat kendileri başvurarak, apartmanı riskli alan ilan ettiriyorlar. Sonra da binanın riskli olduğuna ve üç ay içinde boşaltılması gerektiğine dair diğer hak sahiplerine tebligat gönderip işi oldu bittiye getiriyorlar" dedi. Yasanın çıktığı ilk günlerde bazı müteahhit firmaların, rantı yüksek bölgelerdeki hak sahiplerini türlü bahanelerle kandırarak, bina ve arsalarını ucuza kapattığı yönünde uyarısı ile de hatırlanan Aslan, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve sonra çıkarılan yönetmeliklere göre bir tek hak sahibi bile ilgili kuruma başvurarak, mevcut binanın analizini yaptırabiliyor ve riskli alan ilan ettirebiliyor. İşte bunu fırsat bilen bazı açıkgöz müteahhit ve firmalar, gözlerine kestirdikleri bölgedeki bir apartmandan önce daire satın alıyorlar ardından bizzat başvuru yapıp, apartmanı riskli alan ilan ettiriyorlar. Sonra da binanın riskli olduğuna ve üç ay içinde boşaltılması gerektiğine dair diğer hak sahiplerine tebligat gönderip işi oldu bittiye getiriyorlar" dedi.

"ÖNCÜ OLMALARI GEREKİRDİ"
Bu duruma İzmir'deki belediyelerin seyirci kaldığını, insanların hakkını nerede ve nasıl arayacağını bilmediğini vurgulayan Aslan, "Kentsel dönüşümde en önemli görev belediyelerindir. Ancak İzmir'de belediyeler kentsel dönüşüme seyirci konumundalar. Kentsel dönüşüm eski binaların yıkılıp, yerine yeni bina yapmak değildir. Hele kentsel dönüşümü, 'rantsal dönüşüme' dönüştürmek hiç değildir. Kentsel dönüşüm, TOKİ marifetiyle değil, halkın seçtiği ve halkın temsilcisi olan belediyelerin öncülüğünde olmalıdır" dedi.

ALIŞVERİŞİ YAP, HEDİYENİ KAP
Novada Balçova Alışveriş Merkezi, müşterilerine kazandırmaya devam ediyor. 10 Eylül - 1 Ekim günleri arasında Novada Balçova Alışveriş Merkezi' ne gelerek toplam 100 liralık alışveriş yapan herkes 15 lira Novada Para, her gün bir kişi çocuk bisikleti, her hafta bir kişi mini ipad ve 3 haftanın sonunda bir kişi de 4 gece 5 gün yılbaşı tatili kazanıyor. Üstelik katılımcılar alışveriş tutarlarına göre tüm hediyeleri kazanma şansına da sahip olabiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye dönüşüme seyirci konumunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN