Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Satılan 1 kuruşluk mal yok" derken!..

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, linç kampanyası yürütüldüğünü, Tire Belediyesi'nin gayrimenkul satmadığını söylüyor. Ancak belediyenin gazetelere verdiği ihale ilanı öyle demiyor

Giriş Tarihi: 25.9.2014
İl Özel İdare'nin mallarının ileride satılmasının planlandığını savunarak, "İzmir'in mallarını ham yaptırmam" diyen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, İl Özel İdare'den Tire Belediyesi'ne geçen köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların CHP'li ilçe belediyesince satışa çıkarılmasına destek vermesinin yankıları sürüyor. Ortada bir çelişki olmadığını savunan Kocaoğlu, beyanatların içinden cımbızlamalar yapılarak, linç kampanyası yürütüldüğünü söylüyor. Tire Belediyesi'nin uygulamasını eleştirmesi beklenirken, sürpriz bir hamle yaparak, destek ziyaretine giden Kocaoğlu, "Yapılan ihaleler gayrimenkul satışı değil, ikisi çok farklı. Bu yüzden satış değil, onun üstündeki ürünlerin heba olmaması için, belediye ihaleye çıkıp orada bulunan insanlarla cüzi miktarda bir bedelle vatandaşa verilmek üzere değerlendiriyor. Bir taraftan görevini yapmak, bir taraftan da onu kullanan insanlara vermek için yapılıyor. Durum bu... Satılan bir kuruşluk mal yok" diyerek, sözleriyle eylemleri arasında bir çelişki olmadığını anlatmaya çalıştı. Ancak Tire Belediyesi'nin Büyük Tire Gazetesi'ne verdiği ilan Kocaoğlu'nun söylediklerini bütünüyle çürüttü. Kocaoğlu "Yapılan gayrimenkul satışı değil" diyor, gazete ilanında kalem kalem hangi gayrimenkullerin satışının yapılacağı yer aldı. Gayrimenkullerden bazılarına 350 bin lira, 375 bin lira, 402 bin lira, 1 milyon 400 bin lira gibi değerler biçilmesi, "cüzi miktarda bir bedelle vatandaşa verilmek üzere değerlendirildiği!" şeklindeki izahı gülünç hale getirdi. Diğer yandan Tire'de 15 köy muhtarının katıldığı toplantıda satışlara karşı nasıl bir yol izleneceği ve eylem planları ele alındı. Muhtarların 1 Ekim'deki satışa kadar bu kez daha geniş bir katılımla bir araya geleceği bildirildi.

CHP'NİN VAATLERİNE AYKIRI

Tire Belediyesi'nin söz konusu kararının, CHP'nin vaatlerine aykırı olduğunu dile getiren İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, köy tüzel kişiliklerinin kaldırılması ve köy mallarına el konulmasının, CHP'nin başından beri kaşı çıktığı ve Anayasa Mahkemesi'ne taşıdığı bir düzenleme olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Köy mallarının korunmasında CHP'li belediyelerin öncülük yapacağı sözünü vermiştik. Şimdi Tire Belediyesi'nin buna tamamen aykırı bir uygulama içine girerek 64 köyün 1300 parça tapulu taşınmazını satma kararı vermesi kabul edilemez bir tutumdur. Belediye Başkanının 'Arazilerin satılmadıkları ama ihale yoluyla sembolik fiyatlarla köyde yaşayan insanlara verildiği' yolundaki gerekçelendirmesi, hiçbir anlamı olmayan savunmadır. Bu karardan geri dönülmeli."

SATIŞA ÇIKARILAN MALLARIN BAZILARI
Doyranlı Köyü'nde tarla - 286 bin metrekare - 1 milyon 400 bin TL
Çiniyeri Köyü'nde tarla - 12 bin 320 metrekare - 100 bin TL
Çiniyeri Köyü'nde tarla - 14 bin 600 metrekare - 62 bin TL
Çiniyeri Köyü'nde tarla - 7 bin 640 metrekare - 62 bin TL
Boynuyoğun Köyü'nde tarla - 42 bin metrekare 350 bin TL
Boynuyoğun Köyü'nde tarla - 45 bin metrekare - 375 bin TL.
Boynuyoğun Köyü'nde tarla - 17 bin 940 metrekare - 147 bin TL
Boynuyoğun Köyü'nde tarla - 7 bin 880 metrekare - 64 bin TL
Boynuyoğun Köyü'nde tarla -13 bin 20 metrekare - 106 bin TL
Kaplan Köyü'nde kestanelik - bin 493 metrekare - 402 bin TL
Çobanköy'de tarla - 49 bin metrekare - 402 bin TL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Satılan 1 kuruşluk mal yok" derken!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN