Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenİ Fuar Alanı'nda tehlike çanları çalıyor

Yeni Fuar Alanı şantiye sahasını, işçi güvenliği açısından riskli bulan bilirkişiler, "Vinçlerin uzantısı yüksek gerilim hattına ulaşmış durumda. Emniyet mesafesi sürekli denetlenmeli" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Gaziemir'de, ESBAŞ'ın yanında yapımı devam eden Yeni Fuar Alanı'nın tam ortasından geçen yüksek gerilim hattı, bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle bu güne kadar bir türlü inşaat alanı dışına taşınamayınca; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yıl içinde açma hayali de suya düştü. İş güvenliği uzmanları, inşaat alanı içinden geçen yüksek gerilim hattının can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturduğunu belirten rapor hazırladı. Raporda hat deplase edilene kadar iş makinelerinin hattın altında yapacakları çalışmaların durdurulmasını istedi. Yeni Fuar Alanı'nın yüklenicisi ERMİT İnşaat'ın başvurusu üzerine İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından atanan bilirkişiler, Egeli Sabah'a konuştu. İnşaat mühendisi ve aynı zamanda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Osman Aydın, Yeni Fuar Alanı içinden geçen TEİAŞ'a ait yüksek gerilim hattının inşaatta çalışan işçilerin can güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. 8 Temmuz'da şantiye sahasında yaptıkları incelemede işçilerin can güvenliği açısından risk tespit ettiğini ve bunu hazırladığı rapora yazdığını belirten Aydın, "Vinçlerin ucundaki uzantıların yani bomların yüksek gerilim hattına yaklaştığını, hatta geçtiğini tespit ettik. Sakıncalı olmasına rağmen yüksek gerilim hattı ile bomların zaman zaman aynı kota geldiğini gördük. Bu da ciddi risk içeriyor" dedi. Mahkemenin görevlendirdiği diğer bilirkişi Mehmet Gazanfer Çankaya ise TEİAŞ'ın Büyükşehir'e gönderdiği yazıda belirttiği emniyet mesafelerine mutlaka uyulması gerektiğini söyledi. Çankaya, "Yüklenici firma, şantiye sahası içinde kalan yüksek gerilim hattının çalışmalarını engellediği iddiası ile mahkemeye başvurmuş ve tespit istemiş. Mahkeme de bizi bilirkişi olarak görevlendirdi. Gidip şantiye sahasında tespitlerimizi yaptık. Ardından da hazırladığımız raporu mahkemeye sunduk. Oradaki emniyet mesafelerine uyulup uyulmadığının sürekli denetlenmesi lazım" diye konuştu.

'HATTA YAKLAŞILMAMALI'
TEİAŞ da can ve mal güvenliği açısından sodaj makineleri, kaldırma vinçleri, ve diğer çalışma makinelerinin enerji nakil hattının izdüşümünden 30 metre sağında ve solunda çalıştırılmaması konusunda Büyükşehir'i uyardı. TEİAŞ ayrıca inşaat makinelerinin vinç, bom, damper gibi hatta yaklaşabilecek kısımlarının yüksek gerilim hattına 15 metreden fazla yaklaştırılmaması gerektiğini, aksi takdirde yaşanabilecek can ve mal kayıplarından sorumlu olmayacaklarının altını çizdi.

2015'TE BİLE AÇILMASI ZOR
Raporda ayrıca TEİAŞ tarafından yürütülmekte olan yüksek gerilim hattının başka bir güzergaha deplase çalışmalarının yaklaşık 8 aylık bir süre alabileceği, bu süre zarfında adı geçen enerji nakil hattının altında kalan ve TEİAŞ yazısında belirtildiği üzere hattın sağında ve solundaki 30'ar metrelik emniyet mesafesi içerisinde çalışılmasının mümkün olmadığının altı çizildi. Raporda ayrıca 380 KV'lik enerji nakil hattının altında kalan fuar giriş bölümü, açık sergi alanı, fuar platosu, fuar meydanı, fuar üst platosu D, E, W, F bloklarda yapılamayan imalatların projesine uygun olarak tamamlanabilmesi için enerji nakil hattının sökülmesinden sonra asgari 6 ay süre gerektiği de vurgulandı. Bu yaşananlar Fuar'ın 2015'e bile yetişmesinin zor olduğunu ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenİ Fuar Alanı'nda tehlike çanları çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN