Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşüm masa sandalye ile olmaz

Türkiye kentsel dönüşümde hız kazanırken, İzmir bu alanda da adeta yaya kalınca Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, Büyükşehir Belediyesi'nin artık sorumluluk alması gerektiğini dile getirdi

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Özellikle depreme dayanıklı yapılar oluşturma çabaları kapsamında ülke gündemine giren kentsel dönüşüm konusunda gözle görülür adımların atılmadığı İzmir'de bu alanda sorumluluk üstlenmesi gereken yerel yönetimlere "Artık harekete geçilmesi" çağrısı yapılıyor. İzmir'de yıllardır, düşük maliyetlerle, kaliteli toplu konutlar üretmesiyle bililen Ege Koop'un Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "Kentsel dönüşüm masalarıyla sandalyeleriyle bu iş olmaz. Belediyelerde kentsel dönüşüm daire başkanlıkları kurulmalıdır" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüme kayıtsız kaldığını belirten Aslan, "Kentsel dönüşüm İzmir adına çok önemli bir projedir. İzmir'in yüzde 60'ı gecekondudan oluşuyor. Kentsel dönüşüm kanunun çıkarılış amacı riskli alanların dönüştürülmesi. Kanun 5 katlı binayı yıkıp yerine 5 katlı bina yap demiyor. Ama İzmir'de bu durum böyle işliyor. Kentsel Dönüşüm kanunu Mayıs 2012'de çıktı. Geçen sürede İzmir'de kentsel dönüşüm ile ilgili bir tane somut proje ortaya konulamadı. Vatandaş, dönüşümde karar organı olan yerlerde yer almalı. Bu kentsel dönüşümün olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Ben yaptım oldu mantığı ile dönüşüm değil, kavga olur" diye konuştu. Aslan, belediyelerin vatandaşın görüşünü almadan proje ürettiğini, bu alanda bir boşluğun ortaya çıktığını savunarak, "Bu boşluk da bazı kişi, kurum ve müteahhitler tarafından dolduruluyor. Kentsel dönüşümü rant sağlamak için kullanan kötü niyetliler var. Kentsel dönüşüm konusunda uzman kişilere belediyelerde görev verilmeli. Kentsel dönüşüm masaları ya da sandalyeleri ile bu iş olmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler kendi bünyelerinde Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı kurulmalı. Burada görev alacak kişilerde çok ciddi şekilde eğitilmeli. Ama İzmir'de durum çok kötü. İzmir'de toplam kaç bina olduğunu, kaçının yıkılması gerektiğini bilmiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler bugüne kadar böyle bir kayıt tutmamış. Çarpık kentleşmenin en güzel örneği İzmir'dir. Belediyeler, güven ortamını sağlamalı, vatandaş artık evimi kaybederim korkusu yaşıyor" dedi.

VATANDAŞ ENDİŞELİ

Bayraklı Alpaslan Mahallesi Muhtarı Fahri Karatay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm ile ilgili mahallelerinde hiçbir çalışma yapmadığını belirtterek "Bugüne kadar ne bilgilendirme ne de bir çalışma yapıldı. Burada insanlar çürük evlerde oturuyor. Yarın bir gün deprem olsa bunun hesabını kim verecek? Müteahhitler buradaki vatandaşın sırtından para kazanmaya çalışıyorlar" görüşünü ifade etti. SGK emeklisi Aslan Çamkonak (78), "Bir tane iki katlı, bir tane de 4 katlı olmak üzere iki binam var. Şu an ne yapacağımızı bilemiyorum. Ortada bir kentsel dönüşüm söylentisi var ama belediyeler bu konuda elini taşın altına koymuyor. Bu konuda biraz daha duyarlı olsunlar" diye konuştu. 41 yaşındaki Güven Ataşer de "Doğma büyüme Bayraklılıyım. İki tane binam var. İkisi toplam 370 metrekare büyüklüğünde. Müteahittler kurnazlık yapıp, ucuza kapatmaya çalışıyorlar. Biz ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yol gösteren yok. Belediyelerden bir tane görevli gelip bize bir açıklama yapmadı. İnsanlar kandırılmaya çalışılıyor. Bu yüzden evlerimi şu an için kentsel dönüşüme sokmak istemiyorum" şeklinde görüş belirtti. Esnaf Mustafa Ali Özdemir (53) ise "45 senedir Bayraklı'da esnaflık yapıyorum. Ben de belediyelerin bu konuda zayıf kaldığını düşünüyorum. Mahalle mahalle dolaşıp insanları bilgilendirmeleri gerekiyor. İnsanlar kentsel dönüşümün nasıl olacağını bilmiyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüm masa sandalye ile olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN