Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tire'de çark ettiler!

İlçede köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların satışa çıkarılmasına gösterilen tepkiler, CHP'li belediyeye geri adım attırdı. Delican, durumu "Yanlış hesap Bağdat'tan döndü" diye değerlendirdi

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Tire'de, belediyeye devredilen köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların satılmasına karar verilmesi üzerine gösterilen tepkilerin "siyasi linç kampanyası" olmadığı anlaşıldı ve ihalenin iptal edileceği duyuruldu. CHP'yi karıştıran düğümü çözmek üzere Tire'ye giden İzmir İl Başkanı Ali Engin, belediye başkanı Tayf ur Çiçek ile görüştü. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların satışından İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ricası üzerine vazgeçtiklerini belirterek, "1 Ekim'deki ihaleyi iptal edeceğiz" dedi.

ENGİN DEVREYE GİRDİ
Böylece, "Satılan bir kuruşluk mal yok" diyen Kocaoğlu'nun, bir taraftan da Çiçek'e satışı yapmaması için ricada bulunduğu ortaya çıktı. Kocaoğlu "İzmir'in mallarını ham yaptırmam" dedikten sonra Tire Belediyesi'nin satış ihalesi hatırlatılınca "Demek ki ihtiyaçları var" yorumunu da yaparak başka bir tutarsızlık sergilemişti. Tire'de açıklama yapan Ali Engin, "Yanlış anlaşılma varsa giderilmiştir. Gazete ilanları yanlışlıkla çıkmış olabilir. Belediye Başkanı Çiçek'in açıklaması ortada. Bizim bir şey sattığımız yok" dedi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, ihalenin iptali kararına ilişkin, "Görülüyor ki, yaptığımız uyarılar sonucunda yanlıştan dönülmüş. Her fırsatta köylüye, çiftçiye, üreticiye destek verdiklerini ifade edenlere 'Köylünün sütünü aldınız, ahını almayın' dedik ve yanlıştan dönmeleri yönünde çağrıda bulunduk. Köylünün köy tüzel kişiliğine vakfettiği mallar satılmamalıydı. O mallar söz konusu köylerin ve köylülerin hizmetinde kullanılmaya devam etmeliydi. Aklın yolu birdir. Yaptığımız çağrıya daha fazla sessiz kalamadılar ve satışı iptal ettiler. Yeri gelmişken bir noktayı da kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum. İzmir İl Özel İdaresi'nden hazineye devredilen mallar üzerinden 'satılacak' yaygarası yapanların düştüğü durum ortadadır. Ancak ne mutlu ki, çağrılarımız sonucunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ilçeye giderek duruma müdahale etmiş ve ortadaki garabeti sona erdirmişlerdir. Bundan önce de defalarca 'yapıcı muhalefet yapacağımız' dedik. Halen daha aynı noktadayız. Yanlış hesap Bağdat'tan döndü. Ayrıca CHP'nin bu süreçte gündeme gelen parti karar ve kurulları var. Bu konuda yazılan belgeler ortadayken köylünün malının satılması mantıklı değildi. CHP doğru noktaya geldi. Biz ortak akıldan yanayız. Yaptığımız uyarılarla bu yanlıştan dönülmesi İzmir adına kazanılmış bir sınavdır" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tire'de çark ettiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN