Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Fuar Alanı inşaatına mühür

Egeli SABAH'ın haberini ihbar kabul eden Çalışma Bakanlığı müfettişleri, yaptıkları incelemede Gaziemir'deki Fuar Alanı inşaatında işçi güvenliğine ilişkin 8 eksik belirleyince, inşaatı durdurdu

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Gaziemir'de Yeni Fuar Alanı inşaatındaki, işçi güvenliği açısından ciddi risk oluşturan eksikliklere ilişkin Egeli SABAH'ta yayımlanan haberin ardından yapılan incelemeler, inşaatın durdurulmasıyla sonuçlandı. Egeli SABAH'ın haberini ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişleri'nin 2 gün süren denetimleri sonucunda, 6331 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesi uyarınca eksikler tamamlanana kadar Yeni Fuar Alanı İnşaatı durduruldu. Karar yüklenici firmaya ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine tebliğ edildi. Büyükşehir Belediyesi'nde şok etkisi yaratan karar, Egeli SABAH'ın duyarlı ve belgelere dayalı habercilik başarısını bir kez daha ortaya koydu. Gaziemir'de, ESBAŞ'ın yanında yapımı devam eden Yeni Fuar Alanı'nın tam ortasından geçen yüksek gerilim hattı, bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle bu güne kadar bir türlü inşaat alanı dışına taşınamadı. İş güvenliği uzmanları, inşaat alanı içinden geçen yüksek gerilim hattının can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturduğunu belirten rapor hazırladı. Raporda hat deplase edilene kadar iş makinelerinin hattın altında yapacakları çalışmaların durdurulmasını istendi. İşi bitirme süresi 14 Temmuz'da dolan yüklenici firma, Büyükşehir Belediyesi'ne süre uzatımı için başvuruda bulunurken, şantiye sahası içinden geçen yüksek gerilim hattının çalışmalarını engellediğini belirterek İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Mahkemenin belirlediği bilirkişiler mahkemeye sundukları raporda enerji nakil hattının, inşaat faaliyetlerini engellediği kaydetti.

PARA CEZASI DA GELEBİLİR

Bilirkişilerin hazırladığı raporla, TEİAŞ'ın Büyükşehir Belediyesi'ne ve yüklenici ERMİT İnşaat'a göndediği uyarı yazılarına ulaşan Egeli SABAH, 22 Eylül'de haberi "İşçi güvenliği kimin umurunda" başlığı ile manşetten duyurdu. Haberi ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü harekete geçti. İl Müdürü Kadri Kabak'ın talimatı üzerine İzmir İş Teftiş Kurulu Başkanlığına bağlı müfettişler çarşamba günü yeni fuar alanı şantiyesine baskın düzenledi. 2 gün süren denetimler Egeli SABAH'ın uyarılarında haklı olduğunu ortaya koydu. TEİAŞ'ın can ve mal güvenliği açısından sondaj makineleri, kaldırma vinçleri ve diğer çalışma makinelerinin enerji nakil hattının izdüşümüne sağından ve solundan 30 metre fazla yaklaşılmaması uyarısının Büyükşehir Belediyesi ve yüklenici firma tarafından dikkate alınmadığı ortaya çıktı. 6331 sayılı iş kanunun 25. Maddesi uyarınca yeni fuar alanı inşaatı belirlenen eksikler tamamlanana iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından gerekli tedbirler alınana kadar durduruldu. İzmir Çalışma ve İş Kurumu yetkilileri Egeli SABAH'ın yayınlarının ihbar kabul edildiğini söyledi. İzmir İş Teftiş Kurulu Müfettişleri'nin şantiye sahasında 8 maddeden oluşan eksik tespit ettiği kaydedildi. Bunun idari tedbir raporu olduğunu anlatan yetkililer, raporun hemen işleme konulacağını, daha sonra para cezasının da gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

KOCAOĞLU İNCELEME YAPTI

Bir yandan bu gelişmeler yaşanırken, Egeli SABAH'ın haberi yayımlamasının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun durum tespiti için Yeni Fuar Alanı şantiyesine gittiği öğrenildi. Fen İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek ve Altyapı Yatırımlarından Sorumlu Daire Başkanı Buğra Gökçe'yi de yanına alan Kocaoğlu'nun yüksek gerilim hattının bulunduğu alanda incelemelerde bulunduğu ve hattın deplasesi ile ilgili gelinen son durum hakkında bürokratlarından bilgi aldığı kaydedildi.

BELİRLENEN EKSİKLER
Enerji nakil hatlarının çevresinde gerekli güvenlik mesafesi bırakılmamış. Enerji nakil hatlarının bulunduğu alanlarda yapılan çalışmalarda hattın altında çalışma yapılmaması ve güvenlik mesafelerine uyulması, vinç ve benzeri iş makinelerinin hattan uzak tutulmasına ilişkin bariyer ve ikaz levhaları yok. İşçilerin yüksekten düşme tehlikesine karşı koruma tedbirlerinin bu riski ortadan kaldıracak şekilde alınmamış. Geçitler işçileri düşmekten ve düşen kişileri de koruyacak şekilde yapılmamış. İşçilerin üzerinde çalıştığı iskele platformlarında çalışanların düşebileceği boşluklar var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Fuar Alanı inşaatına mühür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN