Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ciğerimiz yanmasın

Yazın gelmesiyle ormanlarda yangınla mücadele için teyakkuza geçildi. ve ’da ormanlık alanda son 5 ayda 42 çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, dikkatli olunması konusunda uyardı

Giriş Tarihi: 15.6.2019
Ciğerimiz yanmasın

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte tüm gözler kentin akciğerleri olarak nitelendirilen ormanlara çevrildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri orman yangınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda İzmirliler'i uyardı. Kentin tamamının yangın konusunda 'hassas bölge' olduğunu, bu nedenle orman yangınları ile ilgili daha tedbirli olmayı gerektiren bir döneme girdiklerini belirten yetkililer, "İzmir'de 540 bin hektar, Manisa'da ise yaklaşık 500 bin hektarlık orman sahasından sorumlu olan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, yaz aylarına girilirken ilk önce ormanlara ulaşım konusunda sorun yaşanmaması için yol bakım çalışmalarını tamamlıyor" dedi.

1 MILYON HEKTAR
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluk alanı içinde kalan İzmir'de ocak ayından bu yana 23 yangın çıktığını bu yangınlarda 12 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü belirten yetkililer, Manisa'da ise yine aynı zaman dilimi içinde 19 orman yangını çıktığını söyledi. Ocak ayından bu yana İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içinde kalan orman bölgelerinin yakınlarında çıkan yangınlara da müdahale ettiklerini belirten yetkililer; "Ocak ayından bu yana ormana sıçrama riski olan çöplük ve benzeri alanlarda İzmir'de 24 Manisa'da ise 17 yangın çıktı. İzmir'de 28, Manisa'da ise 15 hektar alan zarar gördü. Bu yangınlara 13 dozer, 7 greyder 92 arazöz, 43 ilk müdahale eve 27 su ikmal aracı ile müdahale edildi" dedi. İzmir'de 66 tane yangın gözetleme kulesinin olduğunu belirten yetkililer, "İzmir halkından da ciddi destek alıyoruz. Alo 177 orman yangın hattını arayarak bize ciddi bir katkı sağlıyorlar. Lütfen ormanlık alanlarda ateş yakmayalım ve araçlardan yola izmarit atılmayalım. Ciddi tehlike yaratıyor" diyerek vatandaşları uyardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciğerimiz yanmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN