Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nüfusa göre yoklar

Giriş Tarihi: 15.6.2019
Nüfusa göre yoklar

İzmir'de 20 yıldır kimliksiz yaşayan Selma Menekşe 48 günlük bebeğine kimlik çıkartamadı. Talihsiz anne "Kızım benim yaşadığım şeyleri yaşamasın" dedi İzmirli 20 yaşındaki Selma Menekşe ve bir buçuk aylık kızı Pırıl Su kimliksiz bir hayat sürüyor. Eşrefpaşa Hastanesi'nde 27 Ekim 1999 tarihinde dünyaya gelen Selma Menekşe, babasıyla nikahsız yaşayan annesi Sebahat Kandıray'ın iddiaya göre önce eşinin soyadıyla hastaneye giriş yapıp sonra nüfustaki soyadını verince hastane yetkilileri şaibe olduğunu düşünerek doğum raporu vermedi. İhmalkarlık ve ceza alırız korkusuyla olayın üzerine gitmeyen aile, Selma Menekşe'ye kimlik çıkartmak için girişimlerde bulunmuyor. 19 yıl boyunca kimliksiz yaşayan Selma Menekşe sağlık ve eğitim hizmetleri başta olmak üzere hiçbir sosyal hizmettten faydalanamadı. Devletteki resmi kayıtlara göre yok sayılan talihsiz kadın, geçtiğimiz yıl gönlünü kaptırdığı eşi Selim Menekşe (24) ile evlenmeye karar verdi. Ancak genç çiftin karşısına yine kimlik sorunu çıktı.

TUTANAKLA DOĞUM YAPTI
Bu süreçte Selim Menekşe, eşinin kimliğini çıkartıp, resmi nikah kıyılması için Eşrefpaşa Hastanesi'nden doğum belgeleri bulmak için araştırma yaptırdı.Selim Menekşe, eşinin annesi Sebahat Kandıray'ın doğum için hastaneye yatış kayıtlarına ulaştı. Ama genç kadın, yine kimlik çıkartamadı. Durum böyle olunca Selma'nın kaydı olmadığı için resmi nikah kıyamayan çift, dini nikalı olarak yaşamaya başladı. Genç kadın, kısa bir süre sonra hamile kaldı. Kimliği olmadığı için gebelik süresince, doktor kontrollerini yaptıramayan Selma Menekşe, anne ve babasına baskı yaparak karakola gidip özel izinle yazı çıkarttı. Karakolda hazırlanan tutanak ile hastaneye yatış yapan genç kadın, 8 Mayıs'ta kızı Pırıl Su'yu dünyaya getirdi. Kimlikleri olmadığı için sağlık kontrollerini yaptıramayan anne-kızın yardımına Gürçeşme Mahalle Muhtarı Sumru Benligül koştu. Muhtar Benligül, devreye girerek genç kadın ve bebeğinin temel sağlık kontrolleri yaptırabilmesi için aracı oldu.

KADERIMI YAŞAMASIN
20 yıl süren kimliksiz hayatının son bulmasına isteyen Selma Menekşe, "Hayatım boyunca hep kimliksiz yaşadım. Hiçbir sosyal haktan faydalanamadım. Başımıza bir şey gelse sesimizi duyuramayız. Kimliksiz olmak, çok kötü hiç kimseye varlığınızı kabul ettiremiyorsunuz. Devlet büşüklerimizden yardım istiyorum. Bizi yok saymayın. Anne ve babamın ihmalkarlığının cezasının 20 yıl boyunca çektim. Ama bunların aynısını kızımın yaşamasına izin vermeyeceğim. Kimliğimize kavuşacağımız günü bekliyoruz" dedi. Selma Menekşe'nin eşi Selim Menekşe ise, "Eşimin kimliği olmadığı için resmi nikah kıyamadık. Hastaneden eski kayıtlara ulaştım. Aslı gibidir diye imzalattırdım. Ancak sonuca varamadık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüfusa göre yoklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN