Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoyol bitecek Ege kazanacak

Aydın- otoyolunun ihalesi gerçekleşti. Dev otoyolun üç yıl sonra kentleri birleştireceğini ifade eden Nihat Zeybekci, projede emeği olanlara teşekkür etti

Giriş Tarihi: 16.6.2019
Otoyol bitecek Ege kazanacak
İzmir'den Antalya'ya kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak otoyolun 154 kilometre uzunluğundaki ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli otoyolunun hayata geçirilmesi için ihale süreci sonuçlandı. 3 yıl içinde tamamlanacak olan Aydın-Denizli Otoyolu Projesi, Aydın ve Denizli kent merkezlerini birbirine bağlamanın yanı sıra Pamukkale, Efes Antik Kenti gibi önemli turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracak. Denizli-Aydın Otoyolu için sürecin en başından beri çalışmalarını sürdüren eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'a verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

EGE KAZANACAK
Konu ile ilgili açıklama yapan Zeybekci, "Antalya ve İzmir arasındaki bu havzada, önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık olarak 40 milyonun üzerinde bir turist ağırlanması planlanıyor. Bölgeye gelen bu turistler genelde Antalya, Pamukkale, Bodrum ve Çeşme'ye gelir ve oralardan döner. Hâlbuki Antalyaİzmir arasındaki bu vadi gerek sağlık turizmi, gerek kültür turizmi, gerek tabiat turizmi bakımından dünyanın en zengin bölgelerinden bir tanesi. Biz bu alanda turizmi, ticareti, ihracatı, sanayiyi daha hızlı hareket ettirebilirsek hem bölge için hem de ülkemiz için büyük bir kazanç olur. Biz 40 milyonluk bir turist potansiyelini Antalya-İzmir arasındaki güzergâhta hareket ettirmek istiyoruz" dedi.

ZAMAN TASARRUFU
Ege Bölgesi'ndeki turizm, tarım ve ticaret bölgelerine güvenli ve konforlu karayolu ulaşımını sağlayacak olan Aydın-Denizli Otoyolu ve sonraki etaplarda ihaleleri yapılacak olan Denizli-Burdur ve Burdur- Antalya otoyollarının tamamlanmasıyla İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 kilometre devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahatin, 440 kilometre otoyolla 3-3,5 saate ineceğini belirten Nihat Zeybekci; şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız 3 Kasım 2002 Seçim Sürecindeki seçim kampanyasında bize bir söz verdi. Dedi ki 'İlk duble yolu Aydın-Denizli arasında yapacağım.' Kendisi oradaki bu potansiyeli, oradaki bu ihtiyacı gördü. Bu sözünü de tuttu. AK Parti'nin seçildiği ilk günden bu yana Antalya-Denizli- Aydın Otoyolu gündemimizdeydi. Tabii ki ülkemizin, Türkiye'mizin öncelikleri var. Farklı talihsizlikler yaşandı. Ama bu yolun hikâyesi 2002'de seçim kampanyası ile başlayan bir hikayedir. Bugün gerçekleşti ve ihalesi tamamlandı. Bunu gerçekleştirebilmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. 3 yıl içinde tamamlanacak olan otoyolun ülkemize, bölgeye hayırlı olmasını diliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoyol bitecek Ege kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN