Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böyle otopark olmaz olsun

’ın Kültürpark’taki kapalı otoparkı sürücülerin kabusu oldu. Uzun süredir otoparkın tavanından akan sıvılar araçlara zarar verirken, önlem için duba konulması dikkatleri çekti

Giriş Tarihi: 17.7.2019
Böyle otopark olmaz olsun

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN A.Ş'nin Kültürpark'ın altında işlettiği kapalı otoparkın tavanından damlayan gizemli sıvı araçların boyasına zarar veriyor. Yaklaşık 2 yıldan fazla zamandır tavandan akan sıvıya kalıcı önlem alınmaması pes dedirtti. Üst tarafı yeşil alan olan otoparkın tavanından damlayan ve sarkık haline gelen gizemli sıvının yıllardır akmaya devam etmesi üzerine İZELMAN yetkilileri, sadece sıvının aktığı bölümlere duba koyarak geçici önlem aldı. 0-3 saat 9.00 lira, 3-6 saat 11.50 lira, 6-12 saat 14.00 lira, 12-24 saatin 17 lira olduğu otoparkta aracına gizemli sıvı damlayan vatandaşların, yetkililerden aldığı cevaplar ise şoke ediyor. Yönetmelikte kendi işlettiği park ve yeraltı otoparklarının her türlü bakım ve onarımını üstlenen Büyükşehir, 24 saat boyunca açık olan otoparkta, meydana gelen hasarı kabullenmiyor. Ancak idare sorumluluğundan kaynaklı meydana gelen tüm zararları İZELMAN'ın karşılaması gerekiyor.

'DEĞER KAYBI DAVASI'
Araçlarına otopark işletmesinin sorumluluğundan kaynaklı zarar meydana gelmesi durumunda vatandaşların haklarını aramaktan vazgeçmemesini belirten İzmir Barosu'na bağlı olarak çalışan avukat Zerrin Aslantaş, "Otopark işletmeleri bu tür durumlarda vatandaşların zararlarını tazmin etmesi gerekiyor. Anayasanın ilgili maddesinde de belirtildiği üzere, idare kendi sorumluluğundan kaynaklı olarak meydana gelmiş olan tüm zararları karşılamalı ve tanzim etmelidir. Park ve bahçe işlerini düzenlerken belediyeler yalnızca görsel olarak bir çalışma yapmamalı aynı zamanda vatandaşın her türlü can ve mal güvenliğini sağlamalıdır. Özellikle mal güvenliği, ülkemizde önemli bir müessese olmakla birlikte aynı zamanda birçok kanun ile korunmakta olup, vatandaşın devlete olan güvenini de pekiştirmektedir. İdari teşkilatlanmanın yerel yönetimler ayağını oluşturan belediyelerde idari anlamda kamunun mal ve can güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler" diye konuştu. Vatandaşların yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi açısından hukuki her yolun açık olduğunu söyleyen Aslantaş, "Sorumluluğun idari makam olan yerel yönetime yükletilebilmesi için, zararın meydana geldiği anda, zaman kaybetmeksizin oluşan zararın meydana geliş biçimi tutanak haline alınması ya da görsel olarak belgelenmesi gerekiyor. Belediyeler bünyesinde meydana gelen zararlar nedeniyle vatandaşların araçlarında oluşan maddi zararları dışında araçta bir değer kaybı meydana gelmiş ise bu değer kaybının da belediye tarafından karşılanması gerekmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle otopark olmaz olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN