Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastanede öğrendiği ile 2. oldu

’de lösemi tedavisi gören , hastanede oynadığı bilgisayar oyunlarında ile tanıştı. Hastalığı yenen ve Oxford’un düzenlediği İngilizce yarışmasına katılan Çiçek, 2. oldu

Giriş Tarihi: 19.7.2019
Hastanede öğrendiği İngilizce ile 2. oldu

İzmir'in Konak ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Tufan Çiçek'e 8 yıl önce rahatsızlanmasının ardından başvurduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde lösemi teşhisi konuldu. Doktorları, hastanede bir yıl kemoterapi gören Çiçek'in odasında sıkılmaması için bilgisayar oyunları oynamasına izin verdi. Oyunları rahat şekilde oynamak için İngilizce kelimeleri sözlükten araştıran Çiçek, hastanede tedavi edilen çocukların eğitim gördüğü okulda İngilizce öğrenmek için öğretmenlerinden destek almaya başladı. İngilizceye ilgisi hastaneden taburcu olduktan sonra da devam eden Çiçek, okula gidemediği 2 yıl boyunca evinde kendi olanaklarıyla yabancı dil öğrenmeye devam etti. Çiçek, tedavisinin tamamlanmasının ardından okuluna dönerken, İngilizceyi daha iyi konuşup anlamak için özel bir kursa gitmeye başladı. Hastalığının bir yıl sonra tekrarlamasının ardından yeniden hastanede tedavi görmeye başlayan Çiçek'in "en yakın dostu" yine İngilizce oldu.

HAYATA BAĞLANDI
Bu yıl üniversite birinci sınıfa başlayan Çiçek, Oxford Üniversitesi'nin mayıs ayında Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında düzenlediği İngilizce hikaye yazma yarışmasında ikinci olmayı başardı. Sağlığına kavuşma sürecinde en büyük destekçisinin annesi Zehra Çiçek olduğunu belirten Çiçek, "Gördüğüm kanser tedavileri nedeniyle küçük yaşlardan bu yana kendimi bulamamıştım. Ama pes etmedim önce kanseri atlattım sonra Oxford Üniversitesinin düzenlediği yarışmada Türkiye ikincisi olmak benim için yaptıklarıma anlam kattı" dedi. Oğlunun İngilizce sayesinde hayata bağlandığını belirten anne Çiçek, "Oğlumun katıldığı yarışmada derece alması benim için çok önemli değildi. Ben onun bir etkinliğe katılıp mutlu olmasını istedim. Türkiye çapında ilk 10'a girmesi bana yeterdi, ikinci olduğunu öğrendiğimde dünyalar benim oldu." şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanede öğrendiği İngilizce ile 2. oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN