Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonuçlar 3 hafta sonra

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 1 milyon 851 bin 326 adayın girdiği üniversiteye girişin birinci aşaması olan YGS sonuçlarının, en geç 3 hafta içinde açıklanacağını belirtti

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Üniversiteye girişte ilk aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dün tüm yurtta 167 sınav merkezi ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 100 bin 452 sınav salonunda, 282 bin görevlinin katılımıyla gerçekleşti. Sınava, 1 milyon 851 bin 326 aday katıldı. Sınav, tek oturumda 160 dakika sürdü. Adaylar, YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerindeki soruları yanıtladı. ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS sonuçlarının en geç 3 hafta içinde açıklanacağını belirtti.

BARAJ 16 NETLE AŞILIYOR

YGS testinin her birinden 4'er net çıkaran yani 16 soruyu cevaplandıran aday, 140 barajını aşacak. Sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyenler ve ön lisans bölümlerine girmek için bu puan yeterli olacak. Ancak LYS girmek için en az 180 puan barajını aşmak şart. Bunun içinde 4 testte 32 net yeterli olacak.

FİZİK VE TÜRKÇE ZORLADI
Sınavı değerlendiren Uğur Dershanesi bölüm başkanları, fizik sorularının zor olduğunu, uzun Türkçe sorularının ise öğrencileri zorladığını açıkladılar.
Türkçe Bölüm Başkanı İbrahim Yıldırım:
Türkçe bölümünde sorulan soruların tamamında açık bir dil kullanılmış. Geçen yıldan farklı olarak yazım kuralları ve anlatım bozukluğu sorularının eklendiğini gördük. Adaylar uzun metinler karşısında biraz zorlandılar.
Felsefe Bölüm Başkanı Gülay Ataç:
Soru tarzında bilgiye dayanarak yorum yaptırma amaçlanmış. Bu yıl sınavda ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının, genelde parçayı yorumlama, okuduğunu anlama üzerine olduğu görülüyor.
Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu:
Fiziğin doğası konusunda sorulan soru zor sayılabilecek bir sorudur. Isı sıcaklık konusuyla ilgili sorulan çay sorusunda, iç enerji ve ısı kavramlarının iyi bir şekilde kullanılmadığı düşüncesindeyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonuçlar 3 hafta sonra
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN