Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Erdoğan'dan lere büyük jest

Giriş Tarihi: 13.6.2013 15:44 Güncelleme Tarihi: 13.6.2013 15:47

Başbakan 'dan vatandaşlara jest geliyor.

İstanbul'daki 3. köprüye adının verilmesine karşı çıkan lerin gönlünü almak için ve 'deki lerin adının değiştirilmesi için çalışma başlatıldı. Buna göre 'nin adının Hacı Bektaş-ı Veli, 'nin ise olarak değiştirilmesi planlanıyor.

Ahmet Fatih Erturan haberine göre, İstanbul'da yapılacak olan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesi üzerine bazı Alevi kesimlerinden tepki gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Başbakan konuyla ilgili açıklama yaparak bu ismin Alevi vatandaşlara yönelik bir tavır olmadığını ifade etmiş, Tunceli ve Nevşehir'deki üniversitelerin adlarını değiştirecekleri müjdesini vermişti.

İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLECEK

Başbakan'ın talimatı üzerine çalışmalar başladı. Yakın bir zamanda hayata geçirilmesi planlanan çalışmaya göre Tunceli Üniversitesi'nin adı , Nevşehir Üniversitesi'nin adı ise olarak değiştirilecek. Çalışma, tamamlanmasıyla birlikte Meclis'e sunulacak. Meclis'te kabulü ve Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından da resmi bir kararla üniversitelerin ismi değiştirilmiş olacak.

HACI BEKTAŞ-I VELİ KİMDİR?

Hacı Bektaş-ı Veli, Osmanlı İmparatorluğu'nda XIV. yüzyıldan itibaren, sosyal ve siyasi bakımdan büyük etkinliği olan, II. Mahmut tarafından Yeniçeri Ocağı ile birlikte kapatılan, Abdülaziz zamanında tekrar canlanan ve 25 Kasım 1925 tarihinde Tekke ve Zaviyelerin kapatılmasına kadar devam eden Bektaşi tarikatının piridir.

PİR SULTAN ABDAL KİMDİR?

Pir Sultan Abdal, 16. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış, Türk halk şairi, ozan. Asıl adı Haydar'dır. Yaşamının büyük bölümü Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Çırçır bucağına bağlı Banaz köyünde geçti. Bektaşi dergahında yetişen Pir Sultan Abdal Alevi anlayışını benimsemiş bir halk şairi olarak biliniyor. Ölüm tarihi tam belli olmamakla beraber 1547-1551 ya da 1587-1590 arasındaki bir tarih olduğu sanılıyor.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Erdoğan'dan Alevilere büyük jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN