Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar için sağlık u uygulaması kalksın

bir yılını dolduran '4+4+4' eğitim sistemine ilişkin izleme ve değerlendirme unu basına açıkladı.

Giriş Tarihi: 15.6.2013 14:05
un öneriler kısmında çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerden sağlık raporu alma uygulamasından vazgeçilme önerisi dikkat çekti.

Genel anlamda sistemin doğru olduğunu ancak eksiklikleri olduğunu vurgulayan Genel Başkanı Yardımcısı Ahmet Özer, özellikle 66 aylık çocukların okula gitme konusunda karar verme yetkisinin ailelerde olması gerektiğine dikkat çekti. Özer, "Bir yıl süre zarfında sistemin 66 aylık çocukların okula başlama yaşının küçük olduğunu bize gösterdi. Yapılan çalışmalarda aileler ve öğretmenler, 66 aylıkların kalem tutmakta zorlandıkları, okuma öğrenme motivasyonunun büyük öğrencilere göre daha az olduğu gözlemlendi." dedi.

Eğitim Bir Sen raporunda yer alan bazı öneriler şöyle:

-Seçmeli dersler ve alan öğretmenliğindeki ihtiyacın karşılanması için bütçe imkanı zorlanarak, 100 bin yeni öğretmen alınmalı.
-Zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak okula başlama yaşının uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesinden vazgeçilmeli,
-Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkan sağlanmalı,
-Ortaokul ve liselerdeki haftalık ders saati aşağı çekilmeli,
-İlköğretim okullarının ilk ve ortaokul olarak ayrışması hızlı bir şekilde sonuçlanmalı,
-Yeni eğitim sisteminin amacına ulaşması için mevcut okul ve dersliklerin yetersizliği ile ikili eğitim sisteminin getirdiği problemler göz önüne alınarak yeni okul ve derslik üretimine ağırlık verilmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
66 aylıklar için sağlık raporu uygulaması kalksın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN