'nden kendi işini kurma eğitimi

Rektörü Prof. Dr. , olarak yeni belirledikleri 5 temel hedefin hayata geçirilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 12:47
Prof. Mat, akademik personel arasında sanayi içerisinde yer alan öğretim üyeleriyle de çalışacaklarını belirterek, "Hedefimiz, öğrencilerimizin yenilikçi fikirler oluşmasında katkıda bulunmaları ve girişimci ruhunu ortaya çıkarmak istiyoruz. Böylece mezun olduktan sonra ya da olmadan önce kendi firmalarını kurma imkanlarını sağlayacağız." dedi.

'nde rektörlük görevine yeni başlayan Prof. Dr. , Mütevelli Heyet Başkanı Memduh Boydak ve mütevelli heyet üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Üniversitede gerçekleştirilen toplantıda açıklama yapan Rektör Mat, yeni dönem için 5 temel hedef belirlediklerini söyledi. Mat, bu hedeflerle ilgili şu bilgileri verdi: "İlk olarak akademik kadro olarak mükemmeli yakalamak için dünyanın ve ülkemizin en iyi üniversitelerinden mezun olan akademisyenlerle görüşüyoruz. İyi bir kadromuz var ve bu kadroyu iki üç katına çıkartmayı hedefliyoruz. Bu sayede öğrencilerimize iyi bir eğitim vereceğiz. İkinci olarak, eğitim altyapısını daha da güçlendireceğiz. Bütün laboratuvarlarımızı gözden geçiriyor ve yeni laboratuvarlar ilave ediyoruz. Çok üst düzey hocalarımızı getirirken bir taraftan da sanayi içinde tecrübesi olan hocaları getirmeye çalışıyoruz. Bu hocalarımız öğrencilerle iç içe olacaktır. Öğrencilerimiz hem staj öncesi hem de hayata atılmadan önce piyasanın gerektirdiği koşullarda eğitim alacaklar. Akademik olarak eğitim alırken piyasa şartlarına göre de çok iyi eğitim almasına fırsat sağlayacağız. Üçüncü olarak hedefimiz, öğrencilerimize yenilikçi fikirler oluşmasında katkıda bulunmaları ve girişimci ruhunu ortaya çıkarmalarını istiyoruz. Mezun olduktan sonra ya da olmadan kendi firmalarını kurma imkanlarını da böylece sağlayacağız. Bu önemli bir çalışmamız olacak."

Prof. Dr. Mahmut Mat, son iki hedeflerinin, 38 ülkeden 200 öğrenci bulunan üniversitelerinde yabancı dilde eğitime ağırlık vermek, yüzde 10-20 civarında olan yabancı öğrenci sayısına orantılı yabancı akademik personel oranının yüzde 30'larda olmasını sağlayacaklarını aktardı. Mat, şu an görüşme yaptıkları yabancı öğretim üyeleri ile birlikte Türkiye'deki öğretim üyelerinin yeni dönemde üniversitenin kadrosuna dahil edileceğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Mat, son hedeflerinin ise teknolojik anlamda akademik personel ve yüksek lisans yapan öğrencilerin geliştirecekleri projelerin hem TÜBİTAK'tan hem de Avrupa Birliği'nden destek almalarını sağlayacaklarını ifade etti. Mat, bu projelerin hayata geçirilmesiyle üniversitelerin hem bölge hem ülke insanının refahını artırmaya yönelik değerlendirileceğini dile getirdi. Mat, konuşmasının sonunda, üniversite rektörlüğüne kendisini getiren mütevelli heyetine teşekkür etti.

"5 YILDA 200 ÖĞRENCİDEN 2 BİN 300 ÖĞRENCİYE ULAŞTIK"

Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Memduh Boydak da yeni Rektör Prof. Dr. Mahmut Mat'a hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, üniversitelerinin 5 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen 200 öğrenciden 2 bin 300 öğrenciye ulaştıklarını ifade etti. Ülkeye eğitim konusuna katkı sağlamak amacıyla 5 yıl önce kurulan üniversitenin önemli mesafe katettiğini ifade eden Memduh Boydak, "Üniversitemiz iş adamlarımızın desteği ile kuruldu ve yoluna devam ediyor. 2008 yılında kurulduk ve 2009 yılında faaliyete geçtik. İlk yıl 200 öğrencimiz vardı. Şu an 2 bin 300 öğrencimiz eğitim görüyor. 38 ülkeden de yabancı öğrenciler var. Bölge veya Türkiye geneli değil dünya üniversitesi olma yolunda ilerliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönem ve geçtiğimiz yılda fiziksel imkanları geliştirmek adına çalışma oldu. 5 kız yurdu hizmete girdi. Kongre merkezimiz yapılıyor. 2 erkek yurdumuz yapılıyor. Yeni eğitim yılına yetişecek. Fiziksel imkanları geliştiriyoruz. Şehrimize ve öğrencilerimize katkı sağlama adına çalışıyoruz. İmkanlar, her yıl hayırseverlerin desteği ile geliştirilmektedir. Hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz." diye ifade etti.

Memduh Boydak, Melikşah Üniversitesi'nin 168 üniversite içerisinde de 40'ıncı sırada yer aldığını belirterek, "Bu sıralamanın övünülecek bir yönü var mı? diye sorulabilir. Aslında 4 yıllık bir üniversite için bu önemlidir. Bir tarafta para gücü, bir tarafta devlet gücü olan üniversiteler var. Bunların arasında bu sırada yer almak da çok önemlidir." dedi.

Öte yandan, üniversite, LYS sonuçlarının ardından tanıtım günleri başlattı. Tanıtım günlerine yoğun ilgi gösteren öğrenciler, üniversiteyi ziyaret ederek hem fiziki mekanları inceliyor hem verilen eğitimle ilgili bilgi alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melikşah Üniversitesi'nden kendi işini kurma eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN