Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı'dan flaş açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı , 28 Şubat sürecinde görevine son verilen lerden 350'sinin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 11:03 Güncelleme Tarihi: 8.10.2013 12:53
Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili Avcı, "Çok büyük bir kesimi, özellikle kadın çalışanları rahatlatan, onların yıllardır yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldıran bir düzenleme oldu" dedi.

Avcı, 28 Şubat sürecinde görevine son verilen lerden 350'sinin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi.

ANDIMIZIN KALDIRILMASI

Okullarda andımızın okunmasına son verilmesiyle ilgili olarak da Bakan Avcı, "Bugünün dünyasında artık söyleyenler de söyletenler de neyi niçin söylediklerini çok düşünmez hale gelmişti. Günün şartlarına uydurulmuş oldu" değerlendirmesinde bulundu.

"YENİ AÇILACAK DERSHANELERE RUHSAT VERİLMEYECEK"

Yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini ifade eden Avcı, "Ocak ayına kadar 'de yapılacak yasal düzenlemeyle de Milli Eğitim Kanunu'nda yer alan dershaneye ilişkin tanımlar ve kurallar çıkarılmış olacak" diye konuştu.

Avcı, ''Ocakta kapattık çocuklar dışarı diye, böyle bir şey yok. Dershanelerde eğitim almakta olan çocuklar dönemin sonuna kadar, 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edecekler" dedi.

Dershanelerin yüzde 20'sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyetinin olduğunu anlatan Avcı, "Geri kalanlar ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi gözüküyor. Dershanelerin yüzde 70'i özel okula dönüşmek istiyor" ifadesini kullandı. Avcı, ''Özel okula dönüşenlere devlet burslu öğrenci gönderecek. Bunun için kanunla düzenleme yapılacak'' diye konuştu.

ÖZEL OKULLARA KREDİ KOLAYLIĞI

Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için özel okul kriterlerinin, geçiş süreci için bir süreliğine hafifletilmesini ve özel okula dönüşecek dershaneler için kredi kolaylığı sağlanmasını planladıklarını kaydetti.

ŞUBAT AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI YOK

Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Şubat ayında öğretmen atamaları olmayacak" dedi.

İŞTE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞLAR

Milli Eğitim Bakanı Avcı: En çok ihtiyaç duyulan öğretmen branşları Din Kültürü, Rehber Öğretmen, Matematik, İngilizce.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı'dan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN