Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeşehir Washington eylülde kapılarını açıyor

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Başbakan Erdoğan'ın 10 yıl önce Washington'da dil okulu açarken "İnşallah ileride üniversite olur" dileği yerine geldi. Bahçeşehir'in 3 lisans, 2 yüksek lisans programı sunan üniversitesi eylülde kapılarını açıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 10 yıl önce Washington'da bir dil okulunun açılışında "İnşallah ileride üniversite olduğunu görürüz" dileği gerçek oldu. Bir Türk yatırımcısının Türkiye sınırları dışında kurduğu ilk üniversite ve Türkiye'nin eğitimdeki en büyük yurtdışı yatırımı olan BAU International university Washington D.C. kuruldu. Bahçeşehir Eğitim Kurumları 2004'te dil okulu kurarak başlattığı ABD'deki yatırımını, 10 yıl sonra Amerikan yasalarına göre diploma veren bir üniversite ile sürdürüyor.

Stratejik nokta washıngton

Başkent Washington D.C.'de, Beyaz Saray'a 200 metre mesafede kurulan üniversite Eylül 2014'te ilk öğrencilerini kabul edecek. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kurucusu Enver Yücel; "Kurulduğumuz ilk günden itibaren uluslararası ilişkilere ayrı bir önem verdik. Öğrencilerimize Türkiye'de ve dünyada üniversite kavramının artık değiştiğini, kampuslara bağlı eğitimin yetersiz olduğunu ve çok kültürlülükle tanışmanın önemini anlattık. Dünyanın stratejik noktalarında kendi kampuslarımızı açarak bu anlayışımızı pekiştirdik. Şimdi de ABD'nin kalbinde, Amerikan yasalarına göre diploma veren bağımsız bir üniversite kurarak uluslararası alandaki yatırımlarımızı başka bir boyuta taşıdık. Bu Türkiye'nin vizyonunu, gücünü, bir Türk girişimcisinin cesaretini tüm dünyaya duyurmaktır. Amacımız benzer yatırımları diğer ülkelere de taşımak" dedi.

Siyaset ve ekonomi eğitimi
Üniversite ilk aşamada lisans seviyesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Ekonomi&Finans bölümlerinde, yüksek lisans seviyesinde ise Küresel İlişkiler, Executive MBA ve Ekonomi Hukuku bölümlerine öğrenci kabul edecek. Gelecek yıl ise Siber Güvenlik ile Yeni Medya yüksek lisans programları açılacak. Türkiye'de de uygulanan ve oldukça ses getiren COOP Modeli, BAU International University Washington D.C.'de de hayata geçirilecek. Enver Yücel "Öğrencilerimiz siyaset eğitimini, siyasetin kalbinin attığı Washington D.C.'de Kongre üyelerinden, hukuk eğitimini Amerikan Barosu'na bağlı hukukçulardan bizzat yerinde alacak. Okurken kendi alanıyla ilgili belli bir süre ilgili kurumda ya da şirkette de çalışma olanağı sunacağız" diye konuştu.

Vakıf özelliğini koruyacak
3 bin öğrenci kapasiteli BAU International University Washington D.C.'nin kabul şartları ise diğer Amerikan üniversiteleri ile aynı kriterlere sahip. SAT, TOEFL, referans mektubu, lise ortalaması, spor başarıları gibi kriterleri sağlayan öğrenciler başvuru yapabilecek. Vakıf üniversitesi olacak kurum, başarılı öğrencilere burs imkanı da sunacak.


Erdoğan 10 yıl önce, dil okulunu açmıştı
2004'te Washington DC'deki dil okulunun açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan "Bugün burada bi+r Türk girişimcisinin önemli bir yatırımının açılışını yapıyoruz. İnşallah buranın ileride üniversite olduğu günleri de görür, açılışını yaparız" ifadesini kullanmıştı. 10 yıl önceki bu dilek şimdi gerçek oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeşehir Washington eylülde kapılarını açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN