Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eğitimden kazandığımız eğitime'

12 yılda 50 bin öğrenciye ulaşan Doğa Koleji'nin kurucusu Fethi Şimşek, "Hedefimiz bu sayıyı 70 bine çıkarmak. Bu da eğitimden kazandığımızı yine eğitime yatırmakla oluyor" dedi

Giriş Tarihi: 30.5.2014
2002'de kurulan Doğa Koleji, öğrenci ve kampus sayısını her geçen yıl artırıyor. Hızlı büyümesini ve gelişimini neye borçlu? Özel okullar sektöründeki tablo nasıl? Sektörde de hızlı bir büyüme söz konusu mu? Doğa Koleji'nin kurucusu Fethi Şimşek ve CEO'su Uğur Gazanker ile eğitim sektörüne getirdikleri yenilikleri, başarılarını ve yeni dönem hedeflerini konuştuk.

HEDEF 70 BİN ÖĞRENCİ
Doğa Koleji ile birlikte sektöre canlılık, hareket geldiğini dile getiren Fethi Şimşek ve Uğur Gazanker, 12 yılda öğrenci sayılarını 50 bine çıkardıklarını belirterek "Hedefimiz 70 bin öğrenciye ulaşmak" diyor. Öğrençi sayısındaki artışa paralel kampus sayılarını da artıracaklarını ifade eden Şimşek ve Gazanker Türkiye ile değil, dünyayla rekabet ettiklerini vurguluyor.

2002'de kurulan Doğa Koleji, öğrenci ve kampus sayısını her yıl artırıyor. Hızlı büyümenizi ve gelişiminizi neye borçlusunuz?
2002'de "Bir Doğa Nesli Yetiştirmek" amacıyla yola çıktığımızda 100 öğrencimiz bulunuyordu. O dönemde özel okullarda ise yaklaşık 250 bin öğrenci vardı. 2014 yılı itibarıyla bizim öğrenci sayımız 50 bine ulaştı. Özel okulların ise şu an yaklaşık 600 bin öğrencisi var. 12 yılda öğrenci sayımızı 50 bine çıkartırmışız. Özel okullar da öğrenci sayılarını 3.5 kat artırmış.

20 YENİ KAMPUS AÇILACAK
Bu yıl kaç öğrenci alacaksınız?
Geçen yıl okulumuza 25 bin öğrenci kayıt yaptırdı. Bunların 17-18 bini devlet, 5-6 bini ise özel okullardan geldi. Bu yıl da 25 bin öğrenci okulumuza kaydolacak. İçlerinde devletten ve diğer özel okullardan gelenler olacak. 2014- 2015 eğitim yılında hedefimiz 70 bin öğrenci ve 100'den fazla kampusa ulaşmak. Şu an 86 kampusumuz var. Yeni açılacak kampus sayımız toplam 20 tane olacak.

Büyüklük olarak, Doğa Koleji sektörde yer alan kurumlar arasında kaçıncı sırada yer alıyor?
Büyüklüğümüz 4-5 özel okulun toplamına eşit. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın da en büyüğü olmak için çalışıyoruz. Şu an istihdam, kampus ve öğrenci sayımızla dünyanın en büyük eğitim kurumları sıralamasında ilk 3'te yer alıyoruz.
Yılsonu ciro hedefimiz 500 milyon dolar. En büyük hedefimiz ise k12 alanında dünyanın en değerli markası olmak. 5-6 yıl içinde bu hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu denli büyüme sektörde dikkat çekiyor. Bazı okullar yavaş büyümek ister. Bir anda 50 bin öğrenciye ulaşmak istemez. Planı öyle değildir. Ama bizim planımızda hızlı ilerlemek var.
Ayrıca bazı okullar kazandığını eğitime yatırmıyorlar. Eğer yatırsalardı, öğrenci sayılarını artırırlardı. Biz eğitimden kazandığımızı eğitime yatırıyoruz.

Peki, bir eğitim kurumu şirket mantığıyla yönetilebilir mi?
Şirket mantığıyla yönetilebilir ama eğitim sektörünün argümanlarını mutlaka kullanmanız lazım.

YAKINDA KÖRFEZ'DEYİZ
Eğitim anlayışınızı yurtdışına da taşımayı düşünüyor musunuz?
Kanada'yla başlayan ve Kıbrıs'la devam eden yurtdışı yatırımlarımız devam edecek. Yakın gelecekte Dubai, Abu Dabi, Katar ve Çin'de okul açma projelerimiz var.

TÜRKVEN'le ortaklığınızı anlatabilir misiniz?
Dünya markası olmak için yeterli fona sahip olmak gerekiyor. Bu amaçla TÜRKVEN 'in danışmanlık yaptığı, toplam varlıkları 2 trilyon doları aşan ve aralarında Dünya Bankası'nın yan kuruluşu olan IFC (International Finance Corporation), DEG (Almanya Kalkınma Bankası) ve FMO'nun (Hollanda Kalkınma Bankası) da bulunduğu muteber global finansal kurumlarla 2011'de ortaklık kurduk.

T-MBA EĞİTİM MODELİNİ DÜNYAYA İHRAÇ EDİYORUZ
Doğa Koleji'nin öne çıkan projelerinden bahsedebilir misiniz?
Liselerimizde t-MBA modelini oluşturduk. Öğrencilerimizi hem iş hayatına hem de üniversiteye hazırlayan bu modelin patentini aldık. Bugün t-MBA eğitim modelini ihraç ediyoruz. Çünkü girişimcilik ve işletme eğitimiyle öğrencilerimizi daha lise sıralarında tanıştırıyor, yeni iş modellerine kadar pek çok alanda farklı ve rekabetçi fikirler geliştirebilir hale getiriyoruz. Bu eğitim modeli ile yetişen çocuklarımızın başarıları gözle görünür olmaya başladıkça t-MBA, velilerin de öğrencilerin de daha fazla talep ettiği bir eğitim modeli haline geliyor.
Doğa Konseptli Eğitim Modelimiz ile de Avrupa Birliği'nden bir kez daha olur aldık.
Böylece Avrupa Birliği'nden aldığımız toplam fon miktarı yaklaşık 1 milyon 800 bin euroyu buldu.

HER SINIFTA 24 ÖĞRENCİ VAR
Eğitimdeki sıkıntılarımızdan biri de kaliteyi standartlaştıramamamız. Her okulunuzu aynı kalitede yönetebiliyor musunuz?
Kampus sayınızın çok olması, bir okulu aynı kalitede yönetemeyeceğiniz demek değildir. Çünkü her okulun ayrı bir müdürü, müdür yardımcısı, yöneticisi; sınıfta ise 50 değil, 24 öğrenci vardır. Bu yöneticiler ve öğretmenler, öğrencilere Doğa Koleji'nin vizyonunu kazandırıyor. Ayrıca genel müdürlüğümüzde 500 kişi çalışıyor. Türkiye'nin en kariyerli ve iyi eğitimli kadrosuna sahibiz. Bu kişiler, okullarımıza hizmet, vizyon ve doküman üretiyorlar.
Her öğretmenin bir haritası var yani... Öğretmenlerde belli bir deneyim süresi gözetiyor musunuz?
Bizim için bir öğretmenin verimliliği, heyecanı ve becerisi esastır. İlla 10 ya da 20 yıllık olacak diye bir standart belirlemiyoruz.
Elbette hiç tecrübeli olmayan öğretmen başarılı olamaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eğitimden kazandığımız eğitime'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN