Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ehliyet sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor

Ehliyet almak isteyenler 18 Ekim günü yazılı sınava katıldılar. Peki, ne zaman açıklanacak? İşte o tarih...

Giriş Tarihi: 28.10.2014 10:18 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 12:31
Ehliyet sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor

Ehliyet almak isteyenler 18 Ekim günü yazılı sınava katıldılar. Peki, ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte o tarih.

Ehliyet sınav sonuçları

Adaylar 18 Ekim tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen MTSAS Ehliyet Sınavına katıldılar. Yazılı sınav sonrası sınavda başarılı olan adaylar ehliyet almadan önceki son adım olan direksiyon sınavına girecekler. Yani teorik olarak ehliyet sınavından başarılı olan adaylar uygulamalı sınava girmeye hak kazanacaklar. Adaylar bu sınavda da başarılı olmaları halinde ehliyet almaya hak kazanacaklar .Ancak uygulamalı sınava girebilmek için adayların yazılı ehliyet sınavını geçmeleri gerektiğinden sınava giren adaylar merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki 18 Ekim Ehliyet Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarafından yapılan MTSAS ehliyet sınavları genel olarak 10 gün gibi bir sürede açıklanıyor ve 18 Ekim Ehliyet Sınav sonuçlarının da 28 Ekim'de açıklanması bekleniyor.


EHLİYET SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN!


Artık bunu bilmeyene ehliyet yok. Sürücü kurslarında, görgü kurallarının anlatılacağı "trafik adabı" dersini geçemeyenlere, ehliyet verilmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kurslarında trafikte adabımuaşeretin anlatılacağı trafik adabı dersinin içeriğiyle ilgili çalışma başlattı. Kurslarda, trafik adabı dersini geçemeyenler, ehliyet alamayacak.

DERSİN KONUSU SAYGI VE GÖRGÜ KURALLARI

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafikte sürücülerden yayaya kadar herkesin trafik adabıyla ve genel görgü kurallarıyla ilgili problemler yaşadığına dikkati çekti. Hakkı olmadığı halde birbirinin önüne geçen, sinyal vermeden şerit değiştiren, emniyet şeridi ihlal eden, kavşakta sıra bekleyen aracın önüne geçen bir çok sürücü bulunduğunu dile getiren Yelkenci, "İnsanların birbirine saygı göstermedikleri, birbirlerinin haklarını çiğnedikleri, nezaket kurallarını hiçe saydıkları bir trafiğin içinde seyahat ediyoruz ve sürücü olan veya olmayan herkes evine zihinsel yorgunlukla dönüyor. Bunun sebebi insanların trafikte sürekli hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalması" dedi.

4 SAATLİK BİR DERS OLACAK

Bu kapsamda Eskişehir'de iki günlük "Trafik Adabı Dersi İçerik Geliştirme Çalıştayı" yapacaklarını kaydeden Yelkenci, "Sürücü kurslarında, uygulamalı derslerin yanında trafik psikoloji, mevzuatı, trafik kazaları, cezaları, kusurlu davranışlar, araçların tescili, muayeneleri, teknik şartları ve çevre diye 16 saatlik teorik derslerimiz var. Sürücü kurslarında verilen teorik derslere trafik adabı dersini de ekleyeceğiz. Bu dersi geçemeyenler, kursu bitiremeyecek ve dolayısıyla ehliyet de alamayacak. 10 saat olan trafik mevzuatı dersinin 6 saati yine mevzuat olarak kalacak, 4 saatini trafik adabı dersine ayıracağız" diye konuştu. Yelkenci, dersin içeriği belirlenirken sektörün aktörleriyle, derneklerle, akademisyenlerle çalışacaklarının altını çizdi.

SINAV HANGİ DURUMDA GEÇERSİZ SAYILACAKTIR?

Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığında her salona ait sınav evrakı paketi tek tek açılır, içinden çıkan belgeler tek tek sayılır ve eksikler bir tutanakla tespit edilir. Cevap kâğıdı ve soru kitapçığı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılır. Ayrıca;- kopya alma veya verme girişiminde bulunan,- kendine ait olmayan cevap kâğıdı kullanan,- cevaplarını soru kitapçığına işaretleyip cevap kâğıdını boş bırakan,- sınav kurallarına uymadığı tespit edilen, soru kitapçığını ve/veya cevap kağıdını teslim etmeyen,adayların sınavı geçersiz sayılır.Eksk belgeleri olduğu hâlde salon görevlilerince yanlışlıkla sınava alınan adaylar ile salon yoklama listelerinde ismi olmadığı hâlde sınava alınan adayların durumu incelenir, il sınav yürütme kurulunca yedek salonda sınava girmesi uygun olanların haricindekilerin sınavı geçersiz sayılır.Teorik ve direksiyon eğitimi dersi sınavlarına herhangi bir nedenle girmeyenlerle teorik sınavda başarısız olanlar yeniden kursa devam etmeksizin ve kurs ücreti ödemeden aralıksız üç dönem daha sınavlara girebiliyor MEB tarafından yapılan ehliyet sınavlarından biri olan 18 Ekim 2014 ehliyet sınavı gerçekleşti. Ehliyet sınavı saat 11.00'da başlayarak 12.00'a kadar sürdü. Yazılı ehliyet sınavında Motor bilgisi, çevre ve trafik kuralları bilgisi, İlkyardım soruları bulunuyordu. Peki ehliyet sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair MEB'den bir açıklama geldi mi?Meb tarafından yapılan ehliyet sınavı sonuçları açıklanma tarihleri bildirildi. Meb'den gelen açıklamalar doğrultusunda Ehliyet sınavı sonuçlarının 28 Ekim 2014 tarihinde açıklanması bekleniyor.

EHLİYET SINAV SÜRESİNDE DEĞİŞİKLİK!


Ehliyet sınavlarında geçen yıl 120 olan soru sayısı 60'a, 150 dakika olan sınav süresi de 75 dakikaya indirilmişti. Bu yıl 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere ehliyet sınavlarının süresi ve soru sayısında değişiklik yapıldı. Buna göre sınavlardaki soru sayısı 60'tan 50'ye indirildi. Buna paralel olarak da 75 dakika olan sınav süresi de 60 dakika olarak yeniden belirlendi. İlk uygulama, 12 Ocak 2014'ten itibaren geçerli oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ehliyet sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN