Türkiye'nin en iyi haber sitesi

burs ve kredi başvuruları başlıyor!

Öğrenciler burs ve kredi başvurularının başlamasını heyecanla bekliyor. Peki ne zaman başlıyor? Burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 1.10.2015 15:22 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 16:46
KYK burs ve kredi başvuruları başlıyor!
yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, için beklemeye başladı. Okulların da başlamasıyla birlikte öğrenciler burs ve kredi başvuru işlemlerini bir an önce tamamlamak istiyor.

Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamaya göre KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağı ve ödemelerin Ocak 2016 ayından itibaren yapılacağı belirtildi. Ayrıca KYK burs başvurularının yanında 240 lira beslenme yardımının da yapılacağı öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

"Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs ve kredi başvuruları başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN