Türkiye'nin en iyi haber sitesi

başvuruları başladı! nasıl yapılır?

() 2015 sonbahar dönemi için başvurular başladı. tarafından yayımlandı. Peki nasıl yapılır? ALES başvuru ne zamana kadar sürecek? Detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 1.10.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 16:33
ALES başvuruları başladı! ALES başvurusu nasıl yapılır?
ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2015-ALES sonbahar dönemi sınavı, 22 Kasım 2015'de yapılacak. Başvurular, 1 Ekim itibariyle 14 Ekim'e kadar yapılabilecek.
Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e katılmak gerekiyor. ALES sınavı başvuru yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

ALES SINAVI BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES'e girme zorunluluğu bulunuyor. ALES'e yabancı uyruklular da başvurabiliyor.
Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencileri için ALES koşulu aranmıyor. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebiliyor. ALES sınavı başvuru klavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ALES SINAVI BAŞVURU KLAVUZU İÇİN TIKLAYIN!

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla ya da kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların, bu sınava katılma zorunluluğu bulunuyor.
Sınava başvurmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı yapılmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALES başvuruları başladı! ALES başvurusu nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN