üniversitelere eşitliğini anlattı

İlk toplantı Anadolu'nun Oxford'u olarak bilinen Amasya'da gerçekleşti

Giriş Tarihi: 28.10.2015 10:33 Güncelleme Tarihi: 28.10.2015 22:07
YÖK üniversitelere cinsiyet eşitliğini anlattı
Özgecan cinayetinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Yükseköğretim Kurulu () Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi, üniversitelerde Toplumsal Eşitliği toplantılarını Amasya'dan başlattı.

"YEREL KADIN ÇALIŞMALARI YAPILMALI"

Amasya Üniversitesi'nde gerçekleşen toplantıda YÖK Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birim Sorumlusu Prof. Sezer Komsuoğlu, Özgecan Cinayeti'nin ardından tüm dünyada kadın cinayetlerinin durdurulması için toplumsal farkındalık oluştuğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla YÖK'te bu birimi kurduk. 7 bölgede üniversitelerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği toplantıları düzenleyeceğiz. Kadın Araştırma Merkezleri'ni sadece 8 Mart Dünya kadınlar gününde etkinlik yapan bir merkez olmaktan çıkartıp akademisyenlerin kendi bölgelerindeki kadınların sosyal sorunlarına ilişkin yerel bazlı saha çalışmaları yapmaları ve bunun sonuçlarıyla politikacılara yön göstermelerini amaçlıyoruz" dedi.

"RESMEN EŞİT OLMAMIZ GERÇEKTE EŞİT OLDUĞUMUZ ANLAMINA GELMİYOR"

ODTÜ Kadın Çalışmaları Merkezi Başkanı Prof. Yıldız Ecevit, toplumsal hayatta kadınların temel insan haklarından yararlanması için hayatın her alanında kadın erkek eşitliği için çaba harcanması gerektiğini belirterek, "Sadece kanunlar önünde eşitlik hayatta eşit olduğumuz anlamına gelmiyor. Bu konuda farkındalık düzeylerimizi artırmaya devam etmeliyiz" dedi.

REKTÖR PROF. ORBAY: "AMASYA, TARİHTEN ALDIĞI MİSYONUYLA EĞİTİM ŞEHRİ OLMAYA DEVAM EDECEK"


Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay'ın ev sahipliği yaptığı toplantıya, ODTÜ Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Yıldız Ecevit'in yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Münevver Tekcan, Ege Üniversitesi Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Konca Yumlu ve Erzurum Üniversitesi'den Yrd. Doç. Sümeyra Buran da akademide toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin bir konuşma yaptı. Katılımcılara plaket yerine isimlerine kayıtlı ağaç hediye eden Rektör Orbay, "Amasya, tarihte her daim adını eğitimle duyurmuştur. Avrupa tarihinde Anadolu'nun Oxford'u olarak geçer. İlk kadın divan şairi Mihri Hatun'un ismi NASA tarafından Venüs'de bir kratere verilmiştir" diye konuştu.

185 ÜNİVERSİTEDE 14 KADIN REKTÖR

Üniversite öğrencilerinin yüzde 43'ü, akademisyenlerin ise yüzde 45'i kadınlardan oluşuyor. Ülke genelindeki 185 üniversitenin sadece 14'ünde kadın rektör bulunuyor.

Ülke genelindeki 20 bin 880 profesörün 6 bin 128'i kadın, 14 bin 752 erkek iken, 14 bin 140 doçentin 4 bin 848'i kadın, 9 bin 292'si erkek. 33 bin 323 yardımcı doçentin 13 bin 171'i kadın, 20 bin 152'si erkeklerden oluşurken, 45 bin 399 araştırma görevlisi arasında ise 22 bin 609 kadın, 22 bin 790 erkek araştırma görevlisi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK üniversitelere cinsiyet eşitliğini anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN