- 2015 Sonbahar Dönemi sınav giriş yerleri belli oldu!

Giriş Tarihi: 16.11.2015 14:04
ÖSYM - ALES 2015 Sonbahar Dönemi sınav giriş yerleri belli oldu!

internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 22 Kasım Pazar günü saat 09.30'da yapılacak sonbahar dönemi sınavına başvuran adayların, sınava girecekleri bina ve salonlar belli oldu

sınavına girecek adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden alabilecek.

ÖSYM! 2015 Sonbahar Dönemi için az bir süre kaldı. ALES sınavına girecek adaylar heyecanla ALES sınav tarihini bekliyor. Peki 2015 Sonbahar Dönemi ALES sınavına girecek adayların yapması gerekenler neler? Detaylar haberimizde...

ALES! Öğrenci Seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl iki defa yapılan ALES sınavı yüksek öğrenim ve akademik personal olmak için gerekli. ALES sınavı İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez gerçekleştiriliyor. ALES sınavına girecek adaylar heyecanla ALES sınav tarihini bekliyor. Peki 2015 Sonbahar Dönemi ALES sınavına girecek adayların yapması gerekenler neler? İşte detaylar!

ALES sınavında hangi alandan sorular çıkıyor?

ALES sınavında adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanıyor. Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alıyor.


ALES sınavında kim hangi soruları çözüyor?

ALES sınavında bütün adaylar dört testten yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 120 soru cevaplandırıyor. Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabiliyor.

ALES sınavındaki testlerin içeriği neler?

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşuyor. Sayısal-2 Testindeki sorular, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular oluyor. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşuyor. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM - ALES 2015 Sonbahar Dönemi sınav giriş yerleri belli oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN