Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usulsüzlük tespiti!

Giriş Tarihi: 29.11.2015 14:51
Usulsüzlük tespiti!

Yürütme Kurulu Üyesi Hatiboğlu, denetimlerde bazı vakıf üniversitelerinde usulsüzlükler tespit edilmesi üzerine Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğini bildirdi.

Yürütme Kurulu Üyesi ve Vakıf Yükseköğretim Kurumları Komisyonu Yürütücüsü , yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Kanunu'nun Ek 11. Maddesi'nde, 19 Kasım 2014'te Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bazı düzenlemeler gerçekleştirildiğini belirtti.

Az sayıda olsa da bazı vakıf üniversitelerinde, mali suç sayılabilecek, açıklanamayan hesap hareketlerinin tespit edildiğine dikkati çeken Hatiboğlu, uygunsuz birçok kaynak aktarımı örneğinin ortaya çıkarıldığı halde mevzuatta tanımı ve karşılığı bulunmadığı için müeyyidesiz kaldığını bildirdi.

Bazı vakıf üniversitelerinin, kurucu vakfın mütevelli heyetinin değiştirilmesiyle kolayca alınıp satılmaya başlandığının görüldüğüne işaret eden Hatiboğlu, "Bu durumdan bilim hayatımıza katkı sağlayan ve işini doğru ve düzgün yapan pek çok vakıf üniversitemiz de bizler kadar şikayetçi idi. YÖK'e bu gidişattan duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlardı. Biz bunun üzerine yönetmelik taslağını hazırladık ve askıya çıkararak başta vakıf yükseköğretim kurumları olmak üzere tüm akademik camianın görüşlerine sunduk" dedi.

Hatipoğlu, taslağa ilişkin başta vakıf yükseköğretim kurumları olmak üzere, öğretim üyeleri, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarının eleştiri ve önerilerinin tek tek değerlendirildiğini ve taslak üzerinde pek çok değişiklik yapıldığını belirterek, "Bu yönetmelik değişikliğimiz, bazı çevrelerce iddia edildiği üzere herhangi bir senaryoya dayanmamaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usulsüzlük tespiti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN