- açıklandı mı?

Giriş Tarihi: 30.11.2015 16:34
ÖSYM - ALES sınav sonuçları açıklandı mı?

() 2015 sonbahar dönemi sınavı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarafından 22 Kasım Pazar günü yapıldı. Peki 2015 ALES açıklandı mı? Detaylar haberimizde...

tarafından yılda iki kez uygulanan 'in sonbahar sınavı 22 Kasım Pazar günü yapıldı. Peki 22 Kasım 2015 ALES sonuçları açıklandı mı? ÖSYM'den resmi bir açıklama gelmese de ALES'in en geç 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

(ALES) sonbahar dönemi sınavı 22 Kasım Pazar günü yapıldı. Merakla beklenen ALES ve sınav soru-cevapları henüz açıklanmadı...Zorlu maraton nihayet sona erdi. Adaylar yoğun bir maratonun ardından sınavda ter döktü. n sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak...

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES sonbahar dönemi sınavı 22 Kasım Pazar günü saat 09.30'da başladı. Adaylar sınav sorularına ve cevap anahtarlarına ÖSYM açıklama yaptığında haberimizin detaylarından erişim sağlayabilir. açıklandığında bu haber üzerinden ulaşabilirsiniz.

ALES SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?


Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ALES SINAVININ DEĞERLENDİRMESİ NASIL OLACAK?


Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM - ALES sınav sonuçları açıklandı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN