Türkiye'nin en iyi haber sitesi

burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?

Giriş Tarihi: 15.12.2015 17:12
KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?

Burs Sonuçları ne zman açıklanacak merakla bekleniyor. 2015 KYK sonuçları sorgula. Başvuru yapanlar merakla KYK burs sonuçlarının açıklanmasını beklemekte. İşte detaylar...

Burs Sonuçları ne zman açıklanacak merakla bekleniyor.2015 KYK sonuçları sorgula. Başvuru yapankar meraklaKYKburs sonuçlarının açıklanmasını beklemekte. İşte detaylar... KYK burs vekredi başvuruları haftalar öncesinde bitmesine rağmen sonuçları hala açıklanmadı. Ne zaman açıklanacağı merak konusu. Konunun ayrıntılarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

KYK BURS SONUÇLARI SORGULA

Üniversite öğrencilerinin eğitim yaşamları boyunca maddi destek alabilmeleri, eğitim yaşamlarının daha refah ve daha kalite standartlarda tamamlayabilmeleri açısından çok önemlidir. Özellikle de ihtiyaç sahibi olan üniversite öğrencilerinin eğitim yaşamları boyunca karşılarına çıkan ihtiyaçları karşılayabilmeleri için devlet tarafından verilen KYK burs/kredi desteğine fazlasıyla ihtiyaçları bulunuyor. Gençlik ve spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her eğitim yılı öncesinde alınankredi başvuruları sonucunda lisans eğitimi almaya hak kazanan üniversite öğrencileri bur almaya hak kazanıp kazanamadıkları da belirleniyor.

2016 YILINDA KYK BURSLARI NE KADAR OLACAK?


Burs kazanan öğrenciler için 2015-2016 KYK burs miktarı açıklandı. 4 kasımda sona eren kyk burskredi başvurularının ardındankrediyurtlar kurumuna öğrenim bursu,başbakanlık bursu için başvuru yapan öğrenciler sonuçların açıklanması için beklemeye başladı

KYK burs ve kyk öğrenimkredisi sonuçları kadar öğrenciler ödenecek burs miktarını da merak ediyor..kyk burs miktarı sorgulama yapan öğrenciler için burs miktarlarını yazıyoruz..Bu yıl kyk bursu ne kadar olacak diye merak eden öğrencilere başbakan Ahmet Davutoğlu seçimler öncesi yaptıgı mitingde müjde vermişti
2015-2016 yılında kyk burs başvurusu yapan yükseköğrenim öğrencileri için burs miktarı 330 tl den 400 tl ye yükseltildi..Her sene enflasyon oranında artış yapılan burskredi miktarı 2016 yılı için enflasyondan fazla olarak 400 tl olarak başbakan tarafından açıklandı.

Seçim vaatleri içinde yer alan kyk burs miktarının artırılması AKP'nin tek başına iktidara gelmesiyle kesinlik kazandı.. Buna göre 2015-2016 yılı kyk burs başvurusu yapan ve kyk öğrenim bursu kazanan öğrencilere 2016 ocak ayından itibaren her ay 400 tl burs ödenecek.

KYK BURS ÜCRETLERİ

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenimkredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TLkredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

KYK BURSLARI NE ZAMAN YATACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecekkredi ve burs ödemelerine 2016 yılı Ocak ayında başlayacak. KYK'dan burs almaya hak kazanan öğrencilerin ilk bursları yeni yılın ilk ayı içerisinde hesaplarına yatmış olacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü burs ödemeleriyle ilgili bir açıklama yayınlamıştı. Yapılan açıklama şu şekilde;

Üniversite öğrencileri için burs vekredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs vekredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde "www.kyk.gov.tr" internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.

KREDİ VE BURS İŞLEMLERİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
• Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
• LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
• Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
• Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

İlk burslar ne zaman yatacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecekkredi-burs için ödemelere 2016 yılı Ocak ayında başlayacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden burs ödemeleriyle ilgili yapılan açıklama şu şekilde; "Üniversite öğrencileri için burs vekredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs vekredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde "www.kyk.gov.tr" internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) "Bir Günde bin Yıl Anadolu" etkinlikleri kapsamında Konya'ya gelen 11 ilden 500 üniversite öğrencisi Mevlana Müzesi ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi'ni ziyaret etti.

KYK Konya İl Müdürü Yılmaz Eren, şehitlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, KYK'nınyurtlarında barınan öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, eğitsel, kültürel, sosyal ve sportif alanlarda çeşitli etkinlikler düzenlediğini söyledi.
Bu kapsamda bu yıl "Bir Günde Bin Yıl Anadolu" etkinleri adı altında, tarih ve medeniyet gezileri düzenlendiğini aktaran Eren, 12 farklı ilde toplam 10 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak gezilere, Konya'dan başlandığını ifade etti.

Eren, Konya'ya gelen 11 ilden 500 öğrencinin, kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret edeceğini belirterek, şunları kaydetti:
"Ziyarete Mevlana Müzesi'nden başladık. Ardından İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi'ni ziyaret ettik. Bugün gezi ve etkinliklerimiz sürecek. Yine 19 Aralık'ta Konya'ya gelecek 500 öğrencimizle de geziler yapacağız. Toplam bin öğrenci, gezi çerçevesinde Konya'da Selçuklu ve Osmanlı dönemine tanıklık etmiş tarihi mekanları gezmiş olacak. Bu etkinlikler, gençleri tarihi mirasımızla buluşturmak amacıyla yapılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN