Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akademisyenler gelecek yıl teşvik alacak

Giriş Tarihi: 18.12.2015 15:22 Güncelleme Tarihi: 18.12.2015 15:22
Akademisyenler gelecek yıl teşvik alacak

Devlet yükseköğretim kurumları kadrolarındaki akademisyenlere, yaptıkları çalışmalar dolayısıyla bu yıldan itibaren teşvik verilecek.

Bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma, yayın yapan akademisyenleri desteklemek amacıyla bu yıl ilk kez verilmeye başlanacak 'ne ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, devlet yükseköğretim kurumları kadrolarındaki akademisyenler, her bir takvim yılı için, bir önceki sene, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içi veya dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, kitap, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düz toplantılarda sunulan tebliğler ve akademik ödüllerinden teşvik alacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarındaki öğretim elemanları da teşvikten yararlanabilecek.

Bu kapsamda, yükseköğretim kurumları bünyesinde en az 3 üyeden oluşan akademik teşvik komisyonu kurulacak. Komisyon, akademik teşvik, başvuru takviminin hazırlanması ve yürütülmesinden sorumlu olacak. Başvuru takvimi, en geç teşvik puanının esas alındığı aralık ayının ilk haftasında ilan edilecek.

İlk kez akademik teşvik puanı hesaplanması, 2015 faaliyetleri esas alınmak suretiyle 2016 için yapılacak. Bu kapsamda, başvuru tarihi 31 Aralık'a kadar ilan edilecek.

Çalışmaların değerlendirilmesi sonucu ödemeler, her bir takvim yılı için, bir önceki sene esas alınarak hesaplanan akademik teşvik puanı üzerinden 12 ay süreyle her ayın 15'inde yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akademisyenler gelecek yıl teşvik alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN