Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor

'da ayakkabı sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan lisede eğitim alan öğrenciler, mezun olduktan sonra üretim ve tasarım alanında istihdam ediliyor.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 15:29
Bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor

Türkiye'nin önemli ayakkabı üretim merkezlerinden 'da, sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan okulda uygulamalı eğitim alan öğrenciler, "mezun olduktan sonra ne yapacağım" kaygısı yaşamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Ayakkabıcılar Odasının işbirliğinde, Aykent Ayakkabıcılar Sitesinde açılan 'nde ayakkabı ve teknolojisi eğitimi veriliyor.

Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, yaptığı açıklamada, okulun sanayi sitesinde bulunmasının birçok avantaj sağladığını söyledi.

Bu durumun, öğrencilerin daha hızlı öğrenmesine imkan tanıdığını aktaran Uzman, "Öğrencilerimiz ayakkabı üretimiyle alakalı tüm malzeme ihtiyaçlarını sanayiden karşılayabiliyor. Ders aralarında veya okul sonrası sektördeki ayakkabıcılarla görüşebiliyor, onlardan tavsiyeler alıyor. Sosyal tesisi ile burası sektörün ihtiyacını karşılayan bir ayakkabıcılık okulu" dedi.

Okuldaki eğitime ilişkin bilgi veren Uzman, 9. ve 10. sınıflardaki öğrenciler müfredata bağlı eğitim görürken, 11 ve 12. sınıflarda ise yarı okul yarı staj şeklinde eğitim verildiğini anlattı..

İlerlemek istedikleri alana yönlendiriliyor

Uzman, okulu başarılı şekilde tamamlayan öğrencilerin mesleki anlamda sıkıntı yaşamadıklarını ve önlerinin açık olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Öğrenci, 'ben buradan mezun olunca ne iş yaparım' diye düşünmüyor. Buradan mezun olan çocuklarımız tasarımcı olabilir, üretim planlamasında çalışabilir, kendisi üretim yapabilir, alt branşlarıyla birçok çalışma kategorisinde görev alabilir. Kendisi hangi yönde ve branşta ilerlemek istiyorsa o tarafa yönlendiriyoruz. Ardından isterse üniversiteye de devam edebiliyor. Burası ve bu eğitim modeli zaman zaman Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun da dile getirdiği, örnek verdiği bir okul."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okuldan mezun olan işsiz kalmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN