Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Öğrenci & öğretmen girişi yapılır? Şifre nasıl alınır?

öğrenci giriş nasıl yapılır? Öğrenci ve öğretmenlerin giriş yapabileceği EBA servisinde neler bulunuyor? EBA sistemine nasıl şifre girişi yapılır? EBA nedir gibi soruların yanıtını bu başlık altında bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 12:06
EBA nedir? Öğrenci & öğretmen girişi yapılır? Şifre nasıl alınır?

EBA nedir?

Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. , sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok dijital kaynak EBA'da yayınlanırken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sunma imkânı bulabileceklerdir. Böylece bir kaynak havuzu oluşturulmuş ve öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına sunulmuş olacaktır. Bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açıp dört duvar dışında da gerçekleştirilmesine zemin sağlayacaktır. Yani eğitim hayatın ayrılmaz bir parçası olacaktır. Öğrencilerin ezberci zihniyetten kurtularak kendi başına karar verebilen ve kendi kendine öğrenebilen bireyler olmasını sağlayacaktır. Ayrıca öğrenciler EBA çatısında buluşunca Türkiye'nin her bir köşesindeki akranlarıyla iş birliği yapmış ve ekip çalışmasını öğrenmiş olacaktır. Öğretmen merkezli eğitimden sıyrılıp öğrenci merkezli eğitimin hayata geçirilmesi daha da kolaylaşacaktır. Bu da ezberci zihniyetten uzak, iyi hazırlanmış kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca veliler de çocuklarına verilen eğitimin niteliğini EBA üzerinden takip ederek görebilecek, eğitimin iyileşmesine ve kalitesine katkıda bulunabilecek ve böylece eğitimde eskisinden daha fazla rol almış olacaklardır. Artık toplum olarak eğitim bizlerin sorumluluğunda olacak, katkılarımızla büyüyecek ve kendi geleceğimizi şekillendirme imkânını değerlendirmiş olacağız.

Bütün bu özellikleriyle EBA; eşit olarak dağıtılan eğitim fırsatını öğrencilerimize ve dünyaya sunmaya adaydır. Eğitimin tüm paydaşlarını kapsayan EBA sizlerin katkılarıyla daha da büyüyecek, güçlenecek ve gelişecektir.

Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için tasarlanan EBA;


Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,

Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,

İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek,

Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,

Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,

Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,

Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,

Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,

Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA'da neler bulunuyor?
  • Haber Modülü,
  • Dünya Modülü,
  • e-Kitap,
  • Video Modülü,
  • Ses Modülü,
  • Görsel Modülü,
  • Tartışalım Modülü,
  • EBA Market

EBA sistemine nasıl giriş yapılır?/h2>

EBA şifresi nasıl alınır?

EBA modülüne giriş yapmak için ise öğrencilerin şifre almaları gerekli. EBA şifresi öğrencilere öğretmenler veya okul yönetimi tarafından verilmektedir. Bunun için ise öğrenciye şifre vermek isteyen yetkili veya öğretmenin http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/ web sitesine giriş yaparak, sistemde sağ üstte bulunan 'öğrenci Şifre' seçeneğini tıklaması gerekmektedir. EBA şifresi verilecek olan öğrencinin T.C. kimlik numarasının girilmesiyle işlem tamamlanmaktadır. Sonrasında öğrenci EBA modülüne şifresiyle giriş yapabilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EBA nedir? Öğrenci & öğretmen girişi yapılır? Şifre nasıl alınır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN