Giriş Tarihi: 25.3.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 09:41
'YÖK Başarı Sırası Sihirbazı' açıldı

YÖK, YGS sonuçlarının açıklanmasından önce YÖK Program Atlası’na ‘’nın eklendiğini duyurdu.

YGS adayları, ile hedefledikleri programa geçen yıl yerleşenlerin 2015-YGS'de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görüp, durumlarını kıyaslayabilecekler.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) Yükseköğretim Program Atlası ve Net Sihirbazı'nın 13 günde 297 bin 701 farklı kişi tarafından kullanıldığı bildirildi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, YÖK Yükseköğretim Program Atlası ve Net Sihirbazı'nın 10 Mart'ta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, 2015 ÖSYS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans ve ön lisans programlarının "detaylı tomografisi" niteliğindeki YÖK Atlas'la ilgili 13 günlük oranların, sistemin bilinçli şekilde kullanıldığının somut göstergesi olduğu kaydedildi.

Sisteme "YÖK Başarı Sırası Sihirbazı" eklendi

Açıklamada, YGS sonuçlarının bugün ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından, YÖK Program Atlası'na adaylardan gelen öneri ve talepler de dikkate alarak "YÖK Başarı Sırası Sihirbazı" eklendiği bildirildi.

Lisans programlarını hedefleyenler için üniversiteye giriş sürecinin "iki devreli bir müsabakaya benzediği" ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bugün sonuçları açıklanacak olan YGS, müsabakanın ilk yarısıdır. Maçın ilk devresinin sonunda gençler, hedeflerine ne kadar yakın, ne kadar uzak olduklarını merak edeceklerdir. YÖK Başarı Sırası Sihirbazı ile adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS'de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görebilecek ve kendi durumlarını (başarı sıralarını) kıyaslayabilecekler."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'YÖK Başarı Sırası Sihirbazı' açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN