Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Tahmini olarak açıklanacağı tarih...

Giriş Tarihi: 29.11.2016 14:45 Güncelleme Tarihi: 30.11.2016 14:47
2016 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Tahmini olarak açıklanacağı tarih...

KPSS sınavlarına giren adayların aklında "KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak" sorusu var. 20 Kasım 2017'de yapılan . Türkiye'de sınava giren 3.5 milyon kişinin gözleri ise ÖSYM'den gelecek açıklamada.

KPSS (Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı) tüm yurtta ortaöğretim mezunları için 20 Kasım 2016 tarihinde yapıldı. Hazırlık sürecinin arından sınava 3 milyon 498 bin 355 kişinin başvurduğu biliniyor. Sınava katılım oranının yüksekliği ile ÖSYM tarihinde bir rekora imza atıldı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi KPSS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile gili henüz kesin bir bilgi vermezken, açıklanmasının vakit alacağını söyledi... Bu yıl da KPSS sınavında adaylara genel kültür ve genel yetenek testlerinde toplam 120 soru soruldu ve Türkiye çapında 176 merkezde gerçekleştirilen sınavda 542 bin 122 sınav gözetmeni görev yaptı.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

KPSS sınav sonuçlarının açıklanması ile ilgili ÖSYM takvimine bakılırsa sonuçların 15 ile 22 arasında açıklanması bekleniyor. Ancak bu yıl rekor katılım oranı olduğu göz önüne alınırsa sonuçların açıklanması 22 günün üzerine çıkabilir.

Diğer sınavları da baz alarak sonuçların açıklanma tarihi tahmini olarak: 5 Aralık 2016 ile 12 Aralık 2016 tarihlerini işaret ediyor... 3.5 milyon kişinin girdiği KPSS'de sonuçların açıklanması biraz zaman alacak gibi.

SINAVDA DİKKAT ÇEKEN 'ÖMER HALİSDEMİR' SORUSU OLDU

KPSS'de adayların dikkatini çeken bir soru yer aldı. Sınavda; "Hangi üniversitenin ismi Ömer Halisdemir olarak değiştirildi" diye soruldu. 15 Temmuz darbe girişiminde darbeci askerler tarafından şehit edilen Kahraman Şehit Ömer Halisdemir'in ismi Niğde Üniversitesi'ne verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde de Niğde Üniversitesi'nin adının Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak değiştirildiğini açıkladı.

Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarının tamamlanmasının ardından alınacağı duyurulan KPSS tercihlerinin, bu yılın son Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ortaöğretimin gerçekleştirilmesinden kısa bir süre sonra ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. Öncelikle B Grubu kadrolar için yapılacak tercihler, kılavuzun açıklanmasının ardından İnternet ortamından yapılabilecek.

KPSS YERLEŞTİRMELERİ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

sınav sonuçlarıyla yapacakları ilk yerleştirme için hiç bir ücret ödemeyecek ancak aynı sınav sonucu ile yapacakları diğer bütün yerleştirme başvuruları için ücret ödeyecekler. Adayların yerleştirme işlemleri puan, tercih ve kadro sayılarına göre gerçekleştirilecek. Tüm bu işlemler için gerekli bilgiler ise yerleştirme klavuzlarında mevcut.

Yerleştirmede aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihine göre önce mezun olana öncelik verilecek. Diploma tarihleri aynı olması durumlarında ise yaşı büyük olana öncelik tanınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Tahmini olarak açıklanacağı tarih...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN