Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de matematik ve ’den net şart

’de tercih yapabilmek için ’de 150 puan alınmalı. Ancak adayın TYT’de puanının hesaplanabilmesi için matematik ve ’den en az yarım net çıkarması gerekiyor

Giriş Tarihi: 2.3.2018
TYT’de matematik ve Türkçe’den net şart
Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) kılavuzu önceki gün açıklandı. Tercih yapma hakkını kazanabilmek için sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı'ndan (TYT) en az 150 puan almak gerekiyor. Adaylar ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri'nde (AYT) çok başarılı bir performans gösterse bile TYT'den en az 150 puan almadığı sürece tercih yapamayacak. TYT'de 150 barajını geçmek için yüzlerce kombinasyon var. Ancak en önemli nokta TYT'de puanın hesaplanabilmesi için adayın temel matematik ve Türkçe'den en az yarım net çıkarması zorunlu. Fen ya da sosyalden full çeken bir aday eğer Türkçe ve matematikten hiç net çıkaramazsa puanı hesaplanamayacak. Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal sayısal, sözel ve eşit ağırlıkçılar için bu formüllerden birkaç örnek çalışmayı SABAH için hazırladı:
Mühendislik bölümlerini hedefleyenler TYT'de Türkçe'den en az yarım net matematikten ise 13.75 net çıkarmalı. Tıp ya da eczacılık hedefleyenler ise Türkçe'den 5, sosyal bilimlerden 2.5, matematikten 5, fen bilimlerinden de 2.5 netle 150 barajını geçebilir.
Eşit ağırlıkçılar en basit formülle temel matematikten 7.5, Türkçe'den 8 net çıkararak sosyal bilimler ile fen bilimleri testlerine hiç dokunmadan 150 barajını aşabilir. Sözelciler için matematikten en az 1 doğru ve 0 yanlış ile Türkçe'den 17 doğru yapan bir aday TYT barajını rahatlıkla aşabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TYT’de matematik ve Türkçe’den net şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN