Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2018 sonuçları ne zaman açıklanacak? KKYK burs kredi başvuru sonuçları açıklanma tarihi

Milyonlarca öğrenci ' sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna yanıt arıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından başvurularının alındığı burs ve kredi sonuçlarının açıklanma tarihi büyük bir merakla bekleniyor. KYK başvuru sonuçları kurumun değerlendirmesinin ardından öğrencilerin erişimine açılacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da burs almaya hak kazanamayan öğrenciler diledikleri taktirde öğrenim kredisinden faydalanabilecek. Peki, ne zaman açıklanacak? İşte bazı bilgiler

Giriş Tarihi: 5.11.2018 12:07 Güncelleme Tarihi: 5.11.2018 12:08
2018 KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KKYK burs kredi başvuru sonuçları açıklanma tarihi

Eğitim hayatlarının devamlılığı için devletten alacakları burs ya da krediye ihtiyacı olan öğrenciler, KYK sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sene için burs miktarının lisans, yüksek lisans ve doktorada arttığını açıklaması ile beraber KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih heyecanla araştırılıyor. Peki, KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair resmi bir bilgi paylaşılmadı. Geçtiğimiz yıl kurumun sonuçları açıkladığı tarih düşünüldüğünde kasım ayı içerisinde burs başvuru sonuçlarının açıklanacağı söylenebilir. Geçtiğimiz yıl KYK burs başvuru sonuçları 23 gün sonra açıklanmıştı; bu doğrultuda bu yıl açıklanacak sonuçların 12, 13 ya da 14 Kasım tarihlerinde adayların erişimine açılacağı söylenebilir. Ancak belirttiğimiz gibi kurumun resmi bir açıklaması bulunmuyor ve değerlendirme işlemi biter bitmez kurum açıklamayı yapabilir.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandığı taktirde haberimizden takip edebilirsiniz.

ANLIK SONUÇ TAKİBİ İÇİN TIKLAYINIZ

2019 BURS MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Her yıl belirli oranda artış gösteren burs ve kredi ücretleri için yeni yıl miktarları açıkladı. Ziraat Bankası üzerinden ödemelerini alacak olan öğrenciler, Lisans eğitimi için aylık 500 lira, Yüksek Lisans eğitimi için 1000 ve Doktora eğitimi için 1500 lira çekecek.

BURS VE KREDİ ÖDEMELERİ AYIN KAÇINDA YAPILIYOR?

Öğrenim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, kendilerine tahsis edilen burs ya da krediyi TC Kimlik Numarasının son hanesine göre ayın 6'sı ve 10'u arasında alabilecek.

Buna göre, TC Kimlik Numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 6'sında, 2 olanlar her ayın 7'sinde, 4 olanlar her ayın 8'inde, 6 olanlar her ayın 9'unda, 8 olanlar her ayın 10'unda ücretlerini alabilecek.

BURSUN GERİ ÖDEMESİ VAR MI?

Kurum gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge veya durumlarını araştırabilir. Araştırma sonucunda öğrencinin belgelerinde veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususun tespit edilmesi halinde bursu kesilir. Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, 18/01/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre tahsil edilir.

Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların bursları, ceza aldığı tarih itibariyle kesilir. Verilen disiplin cezasının öğretim kurumunca geç bildirilmesi halinde ise cezanın verildiği tarihten sonra yapılan . Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

Öğrenciye burs verilmekte iken, bursun kesilmesini gerektirecek bir durum ortaya çıktığında, bursun kesilmesini gerektiren durumun gerçekleştiği tarih itibariyle bursu kesilir. Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2018 KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KKYK burs kredi başvuru sonuçları açıklanma tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN