Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 vizyonunun bilim insanları sahaya çıkıyor

’nin doktoralı insan kaynağını karşılamak için başlatılan “ 100/2000 Doktora Programı” ilk mezunlarını bu yıl veriyor. Öğrenciler nanoteknolojiden nükleer enerjiye 100 alanda özgün projeler geliştirdi

Giriş Tarihi: 1.5.2019
2023 vizyonunun bilim insanları sahaya çıkıyor
2023'e kadar Türkiye'nin doktoralı insan kaynağını karşılamak için 2016'da başlatılan "YÖK 100/2000 Doktora Programı" ilk meyvelerini vermeye başladı. 100 öncelikli alanda doktoraya başlayan 3 bin 700 öğrenci 2023 vizyonuna katkıda bulunacak birbirinden değerli projeler üzerinde çalışıyor. Bu yıl ilk mezunlarını verecek program kapsamında öğrenciler nanoteknoloji, akıllı enerji sistemleri, nükleer enerji gibi alanlar üzerinde Türkiye'nin geleceğini inşa edecek bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi. Kimisi sağlıklı hücrelere zarar vermeyen kanser tedavileri, kimisi kompozit atıklardan karbon üretimi, kimisi de organik tarım için gen çalışmaları üzerinde yoğunlaştı. Program hakkında SABAH'a konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç "Hedefimiz bin kişiden birinin doktoralı olması. Şu anda bu oran 0.4. Kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamamızı yükseltebilmemiz için doktoralı insan kaynağımızı da artırmamız şart" dedi. Ulusal ölçekte bir program olan YÖK 100/2000 Doktora Programı projesi dünyada da bir ilk.

KANSERE NANOTEKNOLOJİ
Programın bursiyerlerinden Gözde Koygun çalışmalarını kanser tedavisi üzerinde yoğunlaştırdı. Biyokimya ve moleküler biyoloji ile nanoteknoloji alanlarına odaklanan Koygun kanser tedavisinin hayat kalitesini oldukça düşüren yan etkilerini önlemek için çalışıyor. Kendisinin de kanserle ilgili acı tecrübeler yaşadığını anlatan Koygun nanoteknoloji ile sadece kanserli hücreleri hedef alan ve sağlıklı hücrelere zarar vermeyen bir tedavinin geliştirebileceği tezi üzerinde çalışıyor. Konya Selçuk Üniversitesi'nde doktora yapan Koygun bu burs programı sayesinde çalışma yapmaya başladığını, programın aynı zamanda başarılı öğrenciler için fırsat eşitliği yarattığını da söyledi. Bursiyerlerden Cansu Bülbül ise sürdürülebilir etkin tarım alanından gen düzenleme teknolojisiyle sağlığa zararlı ilaçlar kullanmadan domates üretimi üzerinde çalışma yapıyor.

GELECEĞİ İNŞA EDECEKLER
BU projenin sadece bir doktora burs programı olmadığını söyleyen Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı, aslında Türkiye'nin geleceğinin inşasında yer alacak bilim insanları yetiştirme projesidir" dedi. Saraç sistemin içerisinde yüksek mühendislikle ilgili bölümden temel bilimlere, sağlıktan güzel sanatlara ve sosyal bilimlere kadar 100 öncelikli alanda 3 bin 700 kişinin doktora eğitimi aldığını anlattı. Saraç "Mesela, bu yılsonundan itibaren 100/2000 projesinden doktora programını bitirenler artık sisteme dâhil olacaklar ve üniversitelerimizde, özel sektörde yer alabilecekler. Dolayısıyla nitelikli bilim insanı yetiştirme amacına da ulaşmış olacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 vizyonunun bilim insanları sahaya çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN