Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sınavı ne zaman? MEB LGS saat kaçta başlıyor, kaç dakika sürecek?

sınavına çok az bir zaman kala heyecan giderek artmaya başladı. LGS adayları için geri sayım başlarken sınava az bir zaman kala akıllara takılan bazı sorular oldu. LSG saat kaçta başlıyor? LGS’de kaç soru sorulacak? İşte o detaylar..

Giriş Tarihi: 1.6.2019 06:36 Güncelleme Tarihi: 1.6.2019 06:38
LGS sınavı ne zaman? MEB LGS saat kaçta başlıyor, kaç dakika sürecek?

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıflar için düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki sınav için geri sayım başladı.

Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek. Okulların toplam kontenjanı 139 bin 660 olarak açıklandı.

LGS SINAVI NE ZAMAN?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak.

Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

İBB'DEN LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE SÜRPRİZ!

İBB Meclisi'nde mayıs ayı oturumunda, AK Parti Grubunun LGS'ye girecek öğrenci ve sınavda görevli olanlara, toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vermesi teklifinin, meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildiği hatırlatıldı.

Buna göre yarın yapılacak LGS'ye girecek öğrencilere ve sınavda görevli personele, İBB bünyesindeki tüm toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vereceği vurgulanarak, bunun için öğrencilerin sınav giriş belgesini, görevli personellerin de görevli belgelerini göstermelerinin yeterli olacağı kaydedildi.

Açıklamada, İETT, Özel Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, metro, hafif metro, tramvay, füniküler, teleferik, nostaljik tramvay ve tünelin ücretsiz hizmet vereceği ifade edilerek, sınava girecek öğrencilere başarı dileklerinde bulunuldu.

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları, 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LGS sınavı ne zaman? MEB LGS saat kaçta başlıyor, kaç dakika sürecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN