Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ek yerleştirme başladı! ek yerleştirme tercih başvurusu son gün ne zaman?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ek yerleştirme işlemleri bugün itibariyle başladı. Uzun süredir beklenen tercihleri hakkında detaylar netleşti. sınav takvimine göre ek yerleştirme kontenjanları ’nin resmi sitesinde açıklandı. Binlerce TUS sınavına giren aday gözlerini ek yerleştirme tercih başvurularının son gününe çevirdi. TUS, Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra girilen (tercih verilebilen) bir sınavdır. Peki TUS tercih başvurusu son gün ne zaman? TUS nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 14.6.2019 15:31
TUS ek yerleştirme başladı! TUS 2019 ek yerleştirme tercih başvurusu son gün ne zaman?

Binlerce TUS öğrencisini yakından ilgilendiren ek yerleştirme işlemleri bugün itibariyle başladı. 14 Haziran'da başlayıp 20 Haziran tarihinde son bulacak olan TUS ek yerleştirmeleri başvuru kılavuzu yayında! Vatandaşlar TUS 2019 ek yerleştirme tercih başvurusu son gün ne zaman? TUS ek yerleştirmeleri nasıl ve nereden yapılır? İşte tüm detaylar…

TUS EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI

2019 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına (2019 TUS 1. Dönem) ilişkin ek yerleştirme tercih işlemleri, 14-20 Haziran 2019 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden saat 11.00'den itibaren yapılacaktır. Tercihte bulunacak adayların 2019 TUS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kuralları dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

TUS TERCİH İŞLEMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Adaylar, tablolarda yer alan programların önceki dönemin TUS yerleştirme sonuçlarında varsa en küçük puanlarına,

ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adayların tercih ettikleri dalların özelliklerine uygun sağlık koşullarına sahip olmaları gerekir. Sağlık Bakanlığı veya YÖK tarafından yaptırılan yabancı dil sınav sonucunu (YÖKDİL/TÖMER) kullanmak isteyen adayların, tercihlerini yapabilmeleri için bu bilgilerinin ilgili kurumlardan, TUS'a başvurduğu T.C. Kimlik Numarası / Y.U. Numarası ile ÖSYM'ye iletilmesini sağlamaları gerekmektedir.

Sınava başvuru aşamasında henüz mezun olmayan adaylardan YÖKSİS'te eğitim bilgileri olan ancak mezuniyet tarihi bulunmayanların, tercih işlemlerini yapabilmeleri için tercih süresi içerisinde kendi üniversitelerine başvurarak YÖKSİS'teki mezuniyet tarihi alanının güncellenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Sınava başvuru aşamasında henüz mezun olmayan adaylardan, YÖKSİS'te eğitim bilgisi bulunmayanlar (KKTC hariç, yurt dışı ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais) yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan Y.U. numarası) adaylar), tercih yapabilmek için tercih süresi içerisinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine şahsen başvurarak mezuniyet tarihlerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydedilmesini sağlayacaklardır. Bu durumdaki adayların mezuniyet tarihini gösterir belgenin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve bu belgeyi görevliye teslim etmeleri gerekmektedir.

TUS NEDİR?

ÖSYM'nin yaptığı son değişikliklerden biriyle bu sınavın adı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak değiştirilmiştir. Yine de en çok kullanılan hali Tıpta Uzmanlık Sınavı'dır. Tıp öğrencileri ve Doktorlar arsında daha çok TUS olarak ifade edilir. Tıp bölümü mezunlarının sayısındaki artma ile beraber yeterli uzmanlık kontenjanı bulunmadığından dolayı, adayların arasında eleme yapmak için başlayan bir sınavdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TUS ek yerleştirme başladı! TUS 2019 ek yerleştirme tercih başvurusu son gün ne zaman?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN