Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercihin altın kuralı: Önceliği istek sırasına verin

sonuçları açıklandı. ’nin resmi süresiyle birlikte adaylara 12 gün süre tanınacak. Önceliğinizi isteklerinize vererek başarı sıralamanıza göre 24 tercih yapabilirsiniz

Giriş Tarihi: 19.7.2019
Tercihin altın kuralı: Önceliği istek sırasına verin
Binlerce adayın merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları önceki gün açıklandı. Sınav puanlarını öğrenen üniversite adayı gençler 23-29 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek. Adayların, tercihlerini tamamlamaları için 7'si ÖSYM'nin tercih sisteminin açık olduğu günler olmak üzere bugünden itibaren toplam 11 günleri olacak. Bu sebeple titiz bir ön hazırlık yapmaları ve 29 Temmuz gece yarısına dek tercihlerini ÖSYM'ye bildirmeleri şart. Bu sürenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen tercih uzmanları "Adayların başarı sırasına göre tercih yapması gerekiyor. Sınavların yıllar içindeki zorluk seviyeleri değiştiği için puanlarda büyük oynamalar olabiliyor. Ancak adayların yerleştirmedeki tercih eğilimleri çok değişmediği sürece sıralamalarda büyük değişiklikler olmuyor" hatırlatmasını yaptı. Ancak tercihlerin mutlaka istek sırasına göre yapılması gerekiyor. Çünkü sistem adayı yerleştirdikten sonra aday, puanının yettiği başka bir yere gitmeyi istese de bunu yapamayacak.
Oğuzkaan Koleji Rehberlik Koordinatörü Yalın Kaya, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde şöyle sıraladı:
Adayların, ÖSYM'nin yayınladığı YKS kılavuzunu internet sitesinden indirmeleri ve incelemeleri gerekiyor. Tüm işlemler 600'den fazla sayfası olan bu kılavuzda anlatılıyor.
Üniversiteye yerleşmek için adayların önünde iki seçenek var:
1-Merkezi Yerleştirme için tercih yapmak ve ÖSYM'ye göndermek.
2-Özel Yetenek Sınavı ile yerleşmek için ilgili üniversitelere bireysel başvuru yapmak.

MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Tercih puana göre mi başarı sırasına göre mi yapılır?
Adayların başarı sırası bilgisine göre tercih yapması gerekiyor. Sınavların yıllar içindeki zorluk seviyeleri değiştiği için puanlarda büyük oynamalar olabiliyor. Ancak adayların yerleştirmedeki tercih eğilimleri çok değişmediği sürece sıralamalarda büyük değişiklikler olmuyor.
Her istediğim bölümü yazabilir miyim?
YKS Kılavuzundaki Tablo 1A ve Tablo 1B 'deki kısıtlamaların kontrol edilmesi gerekiyor. Örneğin, tıp fakültesi tercihi yapmak isteyen bir adayın SAY puan türündeki sıralaması en düşük 50 bin olabilir. 50 binden daha düşük sıralamadaki bir aday, mesela 60 bininci aday, bir önceki seneye göre puanı yetiyor gözükse bile tercihlerinde tıp fakültesine yer veremiyor, sistem uyarı veriyor.
Tercihlerimi nasıl sıralamalıyım?
Tercihlerin istek sırasına göre yapılması gerekiyor. Sistem adayı yerleştirdikten sonra aday, puanının yettiği başka bir yere gitmeyi istese de bunu yapamıyor. Bunu bir örnek ile açıklayalım:
2 tercihim var: 1'inci sırada İstanbul Üniversitesi ve 2'nci sırada Marmara Üniversitesi eczacılık fakültesi. Sonuç açıklandığı zaman İstanbul Üni. kazandığımı ve puanımın Marmara'ya da yettiğini öğrendim. Fikir değiştirip Marmara Üniversitesi'ne kayıt yaptırmam mümkün değil. İstanbul Üniversitesi'ne kayıt yaptırmak zorundayım.
Puanı aynı olan adaylar nasıl sıralanıyor?
Aynı programı tercih etmiş adaylar arasından, tercihi hangi sırada olursa olsun yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olan adaya öncelik tanınıyor. Eğer adayların puanları eşitse, ilgili TYT/SAY/ SÖZ/EA/DİL sınav puanı, yani okul puanı eklenmemiş hali büyük olana öncelik veriliyor. Eşitlik sürdüğü takdirde aynı bölümü daha üst sırada tercih edene, eşitlik yine sürdüğü takdirde OBP'si yüksek olana, eşitlik bozulmazsa yaşı küçük olana öncelik veriliyor.
Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
Ağustos ayının ilk ya da ikinci haftasında açıklanması bekleniyor.

YETENEK SINAVI İLE YERLEŞMEK
Özel Yetenek Sınavı ile yerleşmek isteyen adaylar, üniversitelerin ve gidecekleri fakültenin duyuru sayfalarını takip etmeler gerekiyor. Bu duyuru sayfalarında başvuru tarihleri, başvuru için gereken belgelerin listesi ve diğer bilgileri içeren kılavuzlar yer alıyor. Bu bilgiler üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebildiği için adayların her üniversitenin sayfasına ayrıca bakması gerekiyor. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar üniversitelerin özel yetenek ile öğrenci alan lisans programlarına da başvurabilirler. Bu yıl özel yetenek ile lisans programlarına kabul edilecek öğrenci sayısı 31 bin 405 olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercihin altın kuralı: Önceliği istek sırasına verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN