Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne demektir? ne kadar? 2019 KYK

Öğrencilerin merakla beklediği ve kredi sonuçları bugün açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından alan öğrenciler belirlendi. e-Devlet üzerinden öğrenilen sonuçlardan sonra adaylar konu ile ilgili derinlemesine araştırmalar yapmaya başladılar. Kimi öğrencilere burs, kimi öğrencilere ise çıktı. Peki; geri ödemeli olan öğrenim kredisi ne demektir? ne kadar?

Giriş Tarihi: 16.11.2019 17:40 Güncelleme Tarihi: 16.11.2019 17:41
Öğrenim kredisi ne demektir? Öğrenim kredisi faizi ne kadar? 2019 KYK

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından burs veya kredi alan öğrenciler belirlendi. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler bunun ne demek olduğunu araştırmaya başladılar. Geri ödemeli olarak alınacak olan öğrenim kredisinin ne olduğunu detaylı şekilde öğrenmek isteyen adaylar hem borç ertelemeyi hem de KYK kredi faizleri ile ilgili bilgileri merak ediyorlar. Peki; öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demektir? İşte konu ile ilgili en güncel bilgiler!

ÖĞRENİM KREDİSİ ALABİLİRSİNİZ NE DEMEK?

KYK'da yapılan sorgulama sonucunda "Öğrenim Kredisi Alabilirsiniz." cümlesini gören öğrenciler, bu ödemenin ne olduğunu merak ediyor. Kendisine burs çıkmayan öğrencilere öğrenim kredisi çıkıyor. Öğrenim kredisi öğrenciye geri ödemeli olarak yapılan destek oluyor. Öğrenim kredisi ile ilgili detaylar aşağıda sıralanıyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ NE DEMEK?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

ÖĞRENİM KREDİSİNDEN YARARLANACAK ÖĞRENCİLER

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

ÖĞRENİM KREDİSİ FAİZİ NE KADAR?

Önlisans, lisans öğrencilere veya ara vererek Master-Doktora öğrenimi yapan öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Lisans ve/veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Kredi aldığı sürenin yarısı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde ödemek zorundadırlar.

Devam ettiği öğretim kurumunu değiştiren öğrencilerin öğrenim sürelerinin bitiş ve borçlarının tahsilat başlangıç tarihi yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresine göre hesap edilir.

Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresinin bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Devlet İstatistik Enstitüsünün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilir.

Endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın % 50 sine kadar indirim yapmaya Yönetim Kurulu yetkilidir.

İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenim kredisi ne demektir? Öğrenim kredisi faizi ne kadar? 2019 KYK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN