Türkiye'nin en iyi haber sitesi

duyurdu: 2020 tarihi belli oldu! Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

'nın () yayımladığı 2020 sınav takvimi sonrasında, eski adı PYBS; yeni adı olan hakkındaki araştırmalar da artış gösterdi. Zira, Bakanlığın yayımladığı takvimle 2020 bursluluk sınavı tarihi de açıklanmış oldu. Tam bu noktada, gerek veliler gerekse öğrenciler '2020 Bursluluk sınavı ne zaman, hangi tarihte yapılacak?' sorusuna yanıt arıyor. Haberimizin detaylarından, 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen İOKBS bursluluk sınav ve başvuru tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 28.11.2019 12:43 Güncelleme Tarihi: 28.11.2019 12:45 ABONE OL
MEB duyurdu: 2020 Bursluluk sınavı tarihi belli oldu! İOKBS Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen bursluluk sınavı kapsamında heyecanlı bekleyiş sürüyor. Eski adı PYBS, yeni adı ise İOKBS olan bursluluk sınavı ile maddi imkânı el vermeyen öğrencilere burs imkânı tanınıyor. Geçtiğimiz haftalarda MEB tarafından 2019-2020 yılına ilişkin sınav takviminin yayımlanması aday öğrencilerini beklentilerini arttırdı. Bu doğrultuda, '2020 Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?' sorusunun yanıtı en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor.

BURSLULUK SINAVI 2020 NE ZAMAN?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 2020/İOKBS 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacak.

İOKBS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından uygulanan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (İOKBS) 2020 Yılı başvuru tarihleri henüz belli olmadı.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Geçtiğimiz yıla ilişkin başvuru şartları şu şekildeyd;

  • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
  • Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıflarında öğrenci olmak,
  • İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,
  • Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak,
  • Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu'nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2018 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2019 Mali Yılı için tespit edilen 13480,00 TL'yi (onüçbindörtyüzseksen) geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2018 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.
  • Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB duyurdu: 2020 Bursluluk sınavı tarihi belli oldu! İOKBS Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN