Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaç puanla takdir, teşekkür belgesi alınır? kaç olmalı? 2020 Takdir teşekkür hesaplama işlemi

Milyonlarca öğrenci bu hafta karnelerini alarak 15 tatile girecek. Okullarda son hafta heyecanı yaşanırken, en çok araştırılan konuların başında da takdir teşekkür hesaplama işlemi geliyor. Dönem boyu çalışmalarının karşılığında takdir veya hayaline sahip olan öğrenciler, hem kendileri sevinmek hem de ailelerini sevindirmek istiyor. Bu bağlamda, '2020 Kaç puanla takdir, teşekkür belgesi alınır?' sorusunun yanıtı en çok sorgulananlar arasında öne çıkıyor. Peki, Takdir teşekkür belgesi almak için kaç olmalı? Haberimizden, başarı belgesi hesaplama işlemi ile konuya yönelik bilgi edinebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 15.1.2020 09:37 Güncelleme Tarihi: 15.1.2020 09:37 ABONE OL
Kaç puanla takdir, teşekkür belgesi alınır? Not ortalaması kaç olmalı? 2020 Takdir teşekkür hesaplama işlemi

Milyonlarca öğrenci için ilk dönemi sona erdirecek zil sesinin çalmasına çok az bir süre kaldı. Öğretmenler son not girişlerini yaparken, öğrenciler de elde ettikleri sözlü ve yazılı sonuçları ile ortalama hesaplamaya başladı. Bu doğrultuda, takdir ve teşekkür belgesi alma konusunda araştırmalar da hız kazandı. Yanıtı en çok merak edilenler arasında ise, 'Takdir teşekkür belgesi almak için not ortalaması kaç olmalı?' sorusu geliyor.

KAÇ PUANLA TAKDİR, TEŞEKKÜR ALINIR?

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi almak için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Derslerden alınan ortalama puanları yazarak takdir ve teşekkür hesaplaması sistemimiz üzerinden yapabilirsiniz. İlköğretim (5.6.7.8 sınıf), İmam Hatip Ortaokulları ve Lise (9.10.11.12. sınıf) için takdir teşekkür belgesi hesaplama E-okul sistemiyle %100 uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaç puanla takdir, teşekkür belgesi alınır? Not ortalaması kaç olmalı? 2020 Takdir teşekkür hesaplama işlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN