Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EKPSS 2020 ne zaman? belli oldu mu?

tarafından yapılan EKPSS 2020 sınav tarihi merak ediliyor. Ülkemizde corona salgını ile mücadele kapsamında birçok sınavın ertelendiği haberleri kurumlar tarafından yapılan açıklamalar ile vatandaşlara duyurulurken Bakan Selçuk ", yeni sınav tarihi belli oldu mu? " şeklindeki sorulara cevap niteliğinde bir duyuru yayınladı. Normal şartlarda 26 Nisan’da yapılması beklenen ’nın yeni tarihi duyurulurken sınav içeriğine ilişkin değişiklik olmayacağını bilgisi verildi. Peki EKPSS ne zaman? Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı yeni sınav tarihi hangi gün yapılacak?

Giriş Tarihi: 24.3.2020 09:11 Güncelleme Tarihi: 24.3.2020 09:12 ABONE OL
EKPSS 2020 ne zaman? 2020 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı EKPSS yeni sınav tarihi belli oldu mu?

Engelli kamu personeli seçme sınavı EKPSS sınav tarihine ilişkin duyuru yayınlandı. ÖSYM'nin sınav takvimi 2020 eğitim takviminde birçok sınav tarihi ertelenmişti. Geçtiğimiz haftalarda ertelenen EKPSS yeni tarihi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kamuoyuna duyuruldu. Memur olma hayali kuran vatandaşlar ' EKPSS ne zaman?' sorusuna yanıt arıyor. Peki 2020 Engelli Memur Alımı EKPSS yeni sınav tarihi ne zaman, hangi gün yapılacak? İşte 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına dair merak edilenler…

EKPSS NE ZAMAN YAPILACAK? 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında ÖSYM tarafından ertelenen EKPSS 20 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 20 Eylül 2020'ye ertelenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (2020-EKPSS) ilişkin, "Sınavın ertelenmesi, sınav içeriğine ilişkin bir değişikliğe neden olmayacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 26 Nisan 2020'de yapılması planlanan EKPSS'nin 20 Eylül 2020'de yapılmasına karar verilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Selçuk, 20 Eylül 2020'de gerçekleştirilecek EKPSS ile adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun genel yetenek ve genel kültür testleri uygulanacağını hatırlattı. Sınavda adayların engel durumuna uygun materyal ve okuyucu-işaretleyici desteği sağlanacağını vurgulayan Selçuk, "Sınavın ertelenmesi, sınav içeriğine ilişkin bir değişikliğe neden olmayacak." ifadesini kullandı.

Adaylara engel gruplarına göre "Genel Engelli Testi", "İşitme Engelli Testi" ve "Zihinsel Engelli Testi" olmak üzere 3 ayrı test uygulanacağını dile getiren Bakan Selçuk, sınavda az gören adayların isteği doğrultusunda 16 ve 18 punto soru kitapçığı, soru kitapçığını okuyamayan ya da cevap kağıdını işaretlemekte zorluk çeken görme engelliler, CP hastaları ve zihinsel engelliler için okuyucu/işaretleyici yardımı verileceğini aktardı.

Tekerlekli sandalye kullanıcısı adayların erişilebilir sınav merkezlerinde sınava girmesinin sağlanacağını ifade eden Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"İlk kez 2012'de yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve kura usulü yerleştirmeler ile toplam 11 yerleştirme döneminde 36 bin 850 engelli bireyin kamu kurumlarına yerleştirme işlemleri yapıldı. 2002'de 5 bin 777 olan kamuda çalışan engelli memur sayısı, bugün yaklaşık 11 katına çıkarak 56 bin 402'ye yükseldi."

EKPSS NEDİR?

"Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan "Protokol" hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan, EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
EKPSS 2020 ne zaman? 2020 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı EKPSS yeni sınav tarihi belli oldu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA