Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten flaş açıklama: ? 2020 Üniversitelerde ders geçme nasıl olacak?

sorusunun yanıtı, bir milyonu aşkın devlet ve vakıf üniversitesi öğrencisi tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Eğitimde uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarda olduğu gibi üniversitelerde de uzaktan eğitim sürecine geçilmişti. Sosyal hayatta normalleşmenin başlaması ile beraber üniversitelerin açılış tarihi hakkındaki araştırmalar da yoğunluk kazandı. Konu ile ilgili de 'ten bir açıklaması geldi. Peki, 2020 Üniversiteler ne zaman açılıyor? Üniversitede ders geçme nasıl olacak? İşte, son dakika gelişmeleri...

Giriş Tarihi: 20.5.2020 07:21 Son Güncelleme: 20.5.2020 07:25 ABONE OL
YÖK'ten flaş açıklama: Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 Üniversitelerde ders geçme nasıl olacak?

Okullarda ve üniversitelerde uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Bilindiği gibi, koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerde yüz yüze dersler sonlandırılmış ve uzaktan eğitime geçilmişti. Sosyal hayatta normalleşme adımlarının atılmaya başlaması ile beraber üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Bir milyonu aşkın özel ve devlet üniversitesi öğrencisi, üniversitelerin açılması hakkında bir son dakika gelişmesi olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli oldu mu? Üniversitelerde ders geçme nasıl olacak? İşte, merak edilenler...

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacağı bildirildi.

YÖK'ten üniversitelere "Covid-19 tedbirler" konulu yazı gönderildi.

Yazıda, Sağlık Bakanlığının YÖK'e hitaben kaleme aldığı "11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler" konulu yazısındaki şu ifadelere yer verildi:

"Şehirler arası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir."

ÜNİVERSİTELERDE SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Yazıda, sınavlara yönelik olarak da üniversitelerin çoğunun dijital imkanlar ile çevirim içi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yaptığı belirtildi.

YÖK'ün üniversitelere gönderdiği yazıda, şunlar kaydedildi:

"Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun, sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir."

ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK'ten flaş açıklama: Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 Üniversitelerde ders geçme nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA