Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

KAYIT BERATI GİRESUN'A GELDİ

tarafından Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilen adına 'UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan ' listesine kaydettirilen ilk unsur olan 'nin '', Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları'na teslim edildi.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

ISLIK DİLİ NEDİR?

Parmak, dil, diş, dudak ve yanaklar yardımıyla oluşan "ıslık"ın, kelime değeri kazanmasıyla kurulan iletişim sisteminin adıdır. 'nin Doğu Karadeniz Bölgesinin dağlık ve engebeli yapısı özellikle konut yerleşimlerinin birbirinden uzak olmasına yol açmış, dolayısıyla bölge insanı günlük hayattaki iletişimini, uzaktan uzağa ıslığın çıkarmış olduğu yüksek ses hacminden yararlanmak suretiyle gerçekleştirme yolunu bulmuştur.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

"TÜRKİYE ADINA KAYDEDİLEN SOMUT OLMAYAN İLK UNSUR"

Kayıt Beratını Vali Sarıfakıoğulları'na teslim eden Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü temsilcisi Serkan Emir Erkmen, " adına Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Listesine kaydettirilen ilk unsur olan 'nin '' UNESCO tarafından Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Bugün burada; UNESCO tarafından gönderilen bu beratın bir örneğini dosya hazırlık çalışmalarında önemli sorumluluklar üstelenen Giresun Valiliğimize teslim etmek için bulunmaktayız" dedi.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

GÜMÜŞHANE VE ORDU İLLERİNDE DE VAR

Erkmen, 'nin, Giresun'un yanı sıra; Gümüşhane ve illerinde de yaşatıldığının tespit edildiğini ancak bu dilin Giresun ile birlikte özdeşleşmesi ve ıslık dilini yaşatan kişilerin çoğunun Giresun'da yaşaması sebebiyle, bakanlık tarafından bu beratın, miras taşıyıcılarını temsilen Giresun Valiliğinde bulunmasını uygun bulduğunu belirtti.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

BU MİRASIN GÖNÜLLÜ TAŞIYICILARI...

Kayıt Beratını teslim alan Vali Sarıfakıoğulları da, 'nin 'ya kaydedilmesi sürecine katkılarından dolayı başta bu mirasın gönüllü taşıyıcılarına, bilimsel ve kültürel çalışmalarla katkı sağlayan akademisyenlere, Giresun Valiliği adına her türlü katkıyı sağlayan idareci ve çalışma paydaşları ile emeğe geçen diğer herkese teşekkür ederek "Islık Dili'nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Listesin kaydedilmesinin ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadesinde bulundu.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

KAYIT SÜRECİ

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, 'nin 'ya sunulmasına ilişkin ilk girişimlerin 2010 yılında başlatıldığı ve dosyanın 2011 yılında UNESCO'ya sunulduğu ifade ederek süreç hakkında bilgiler aktardı. İbiş, "4-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Güney Kore'nin Jeju adasında gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı sırasında ülkemiz adına yürütülen titiz çalışmalar neticesinde UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Listesine kaydedilmiştir" açıklamasında bulundu.

Acil Korunması Gerekenler listesine girdi

10 BİN KİŞİ KONUŞUYOR

Günümüzde 'nin Doğu Karadeniz Bölgesinde 10 bine yakın insanın ıslık dilini konuşabildiği ve/veya anlayabildiği tahmin ediliyor. Islık dilinin, başta Giresun ili ve özellikle Çanakçı ilçesinde olmak üzere, ve Gümüşhane'nin kırsal alanlarında yaşayan topluluklar tarafından yaşatıldığı gözleniyor. Herhangi yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk olmak üzere toplumun tüm kesimlerince kültürel bir ifade aracı olarak rahatlıkla kullanılabiliyor.

BİZE ULAŞIN