Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Ülkemizde bir ilk olma niteliği taşıyan ve Bayburt'ta keşfedilerek çıkarılmaya başlanan tezgahta yerini aldı. İşlenmiş kehribarları tezgaha dizen heytam Haşlak, Cumhurbaşkanımız Sayın 'a takdim etmek arzusuyla hazırladığı kehribar taşından yapılmış Cumhurbaşkanlığı forsu kaplamalı hediyelik eşya sandukası ile kehribar üzerine gümüş işlemeli tespihleri de sergilemeye başladı.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Ülkemizde bir ilk olma niteliği taşıyan ve Bayburt'ta keşfedilerek çıkarılmaya başlanan tezgahta yerini aldı. Doğal kehribardan özel olarak hazırlanan ürünlerin satışa sunulduğu Heytam Haşlak'a ait dükkanın açılışı 'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Böylelikle, Bayburt'un Merkez'e bağlı 'nde Heytam Haşlak tarafından tespit edilen kehribarın ekonomiye kazandırılması adına önemli bir adım atılmış oldu. Daha önce maden işletme ruhsatı alan Haşlak, usta ellerde tesbih, yüzük, kolye ve süs takısı haline getirilen doğal kehribar ürünlerinin satışına başladı.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Şehir merkezindeki Yıldız Garajı içerisinde açtığı işletmede doğal ve işlenmiş kehribarları tezgaha dizen Haşlak, Cumhurbaşkanımız Sayın 'a takdim etmek arzusuyla hazırladığı kehribar taşından yapılmış Cumhurbaşkanlığı forsu kaplamalı hediyelik eşya sandukası ile kehribar üzerine gümüş işlemeli tespihleri de sergilemeye başladı.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

İşletme açılışını gerçekleştiren , ölçeği mütevazi bir dükkanda kıymeti çok yüksek ürünler pazarlanacağını söyledi.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Türkiye sınırları içerisinde sadece Bayburt'ta tespit edilmesinin İlimiz için önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapan Vali Pehlivan, "Yıllardan beri madencilik alanında faaliyet gösteren 'in girişimleri neticesinde 'müzde tespit edilen ve yapılan analizlere göre bilimsel raporlarla yüzde yüz kehribar olduğu kesinleştirilen doğal taşın ekonomiye kazandırılmasına yönelik işletmenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bayburt ilimiz maden ve doğal taşlar konusunda çok zengin. Bunu Maden Tetkik ve Arama (MTA)'nın bilimsel raporlarından biliyoruz. Gerçekten her karışı zengin doğal kaynaklara sahip. Bu kaynaklar içerisinde kehribarın tespit edilmiş olması ilimiz açısından ayrı bir katma değer oluşturacaktır. Şimdi bu işletme vesilesiyle bölgeden çıkarılan kehribar piyasaya da sunulmuş oluyor." dedi.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Vali Pehlivan, Kehribar ile birlikte aynı bölgede tespit edilen için de tescil ve marka işlemlerini başlattıklarını açıkladı. Bu çalışmalarla 'ın hak ettiği noktalara kısa sürede ulaşacağına inandığını söyleyen Vali Pehlivan, "Literatüre inşallah Bayburt Kehribarı olarak girecek. Bölgede tespit edilen Bayburt Jet Taşı'nın da Bayburt Kehribarı ile birlikte hem coğrafi hem de marka tescilini yapmak üzere Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz bünyesinde çalışma başlattık. ile iletişim halinde hem bilimsel raporların hazırlanması hem de Türk Marka ve Patent Kurumu'na gerekli başvuruların yapılması süreci başladı. Gerek internet gerekse ilgili diğer platformlarda yürütülecek tanıtım faaliyetleriyle Bayburt Kehribarı inşallah ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği noktalara doğru ilerleyecektir." dedi ve bu bağlamda Bayburt Kehribar ve Bayburt Jet Taşının Ankara'da yılda ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nde sergileneceğini belirtti.

Bayburt kehribarının ilk ürünleri piyasaya sunuldu

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise Bayburt'ta tespit edilen kehribarın yine aynı yerde işlenerek ekonomiye kazandırılmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. İşletme sahibi Haşlak'ı tebrik eden Başkan Pekmezci, "Sizi yürekten kutluyorum. İnşallah bu güzel çalışmalarınız Bayburt'umuzun yarınlarına dönük düşüncelere bir ışık tutar. Allah hayırlı etsin. Başarılar diliyorum." İfadelerini kullandı.

SON DAKİKA