Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi biz yapan değerler

 • 1
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

Bizi biz yapan, ortak bir duygu ve düşünce etrafında birleştiren birçok şey var aslında. Bizi biz yapan bu değerler sadece toplumsal birlikteliğimizin mayası değil aynı zamanda bütün dünyaya pazarlanacak birer marka. Yeter ki büyük bir özgüvenle sahiplenmesini bilelim

İçtiğimiz Türk kahvesi ya da ince belli bardaklarda tükettiğimiz çay, her yöreye özgü motiflerle bezeli halı ve kilimlerimiz, milli takım adını verdiğimiz kuru fasulye ve pilavımız, sabah akşam yediğimiz çıtır simitlerimiz, elimizde takla attırdığımız boy boy tesbihlerimiz, birlikteliğimizin sembolü dini bayramlarımız ve bayram yemeklerimiz, tatlı bir rekabetle oynadığımız tavlamız, dürümün son lokmasına denk getirme becerisiyle içtiğimiz ayranımız ve daha niceleri... Bütün bunlar olmasa biz ne kadar biz olurduk? Bizi biz yapan bu değerler sadece toplumsal birlikteliğimizin mayası değil aynı zamanda bütün dünyaya pazarlanacak birer marka. Bu değerleri dünyaya pazarlanır hale getirmekse özel ve resmi kuruluşlara ait. Bizim yaptığımız sadece hatırlatmak...

 • 2
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

BAKIR İŞÇİLİĞİ

Çelik,teflon, emaye, alüminyum ürünleri mutfağ��mızı işgal etmiş olsa da bunlardan hangileri bakır işçiliğimizin yerini tutabilir ki? Bayburt'tan Burdur'a, Elazığ'dan Kahramanmaraş'a, Gaziantep'ten Kastamonu ve Muğla'ya kadar hemen hemen her ilimizde ustaların ellerinde şekillenen ve bir dantel gibi nakış nakış işlenen bakır eşyalar kaç yüzyıl

 • 3
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

ŞERBETİMİZ GEÇMİŞİMİZ

Lokantacılık sektörünün müşteriyi adeta mahkum ettiği, tüketilmesi her açıdan zararlı gazlı içeceklerin gazını kaçırdığı milli içeceklerimizdendir. Osmanlı'da taze meyve ve gül, zambak, menekşe, fulya, yasemin, iğde ve nilüfer, böğürtlen, çilek, kızılcık, kayısı, portakal, mandalina, şeftali, turunç, gül, amber, demirhindi ve keçiboynuzu gibi yaklaşık 300 çeşit şerbet yapılırken bugün elimizde kalan kaç bardak acaba?

 • 4
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

ALLAH NAZARLARDAN SAKLASIN

Budist ve Hindu toplumlarında da rastlansa da bizim nazar boncuğuyla olan ilişkimize hiçbir kültür yetişemez. Yeni doğan çocuğumuzun yakasına da iliştiririz yeni aldığımız arabaya da. Evcil hayvanlarımıza taktığımız da olur, tesbih tanesi olarak çektiğimiz de, kem gözlerden korunmak için at nalı şeklinde evimizin kapısına astığımız da. Kötü gözlerden korunma paratoneri olan bu batıl inanç objesinin aksesuvar olarak markalaşma şansı çok aslında. Markalaşırsa Allah nazarlardan saklasın, ne diyelim.

 • 5
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

KÜLTÜR KODLARIMIZ OSMANLICA'DA

Bakmayın üzerinde bu kadar politik tartışma yapıldığına! Bizi biz yapan değerlerimizden birisi de Osmanlıcadır. Geçmişimizle kurduğumuz bağ kadar gelecekle kuracağımız ilişki de bu keşfedilmeyi bekleyen dilin içinde gizlidir. Kültürel hafızamızın anahtarı olan bu dilin kilidini açacak olan şey ise köklerimizle aramıza çekilen setin kaldırılmasıyla yakından ilgili.

 • 6
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

BOZA BOZAAAA!

Bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir boza. Günümüzde eski Osmanlı coğrafyası ile Orta Asya coğrafyasının bazı kısımlarında yapılıp, tüketilir hâlâ. Evliya Çelebi 17. yüzyıl ortalarında İstanbul'da 300'den fazla bozacı dükkânının bulunduğunu, bu dükkânlarda bin 100 kadar bozacının çalıştığını yazar. Ama bugün sokaklarda, gecenin karanlığını yararak "Boza bozaaaaa" diyerek geçen sokak satıcıları da çok az, güzelim boza dükkanları da. Taze kavrulmuş sarı leblebinin eşlik ettiği bu içeceği dünyanın da içmesi için neyimiz eksik?

 • 7
 • 24
Bizi biz yapan değerler
Bizi biz yapan değerler

ÇİNİ-SERAMİK

Bir dönemler ne de modaydı Çin ve Japon porselenleri. Oysa bu toprakların dünya kültürüne hediye ettiği çini ve seramiklerin farkına bile varamadık. Kütahyası ayrı Çanakkalesi başka bir güzellik sunan çini ve seramikler dünyaya az çok pazarladığımız ürünlerden.

BİZE ULAŞIN