Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

 • 1
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, denizi kirletenlere karşı denetimlerinde insansız hava aracı (İHA) da kullanıyor.

Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, Karadeniz'den Ambarlı açıklarına kadar havadan ve denizden düzenli denetim yapıyor. Ekipler, katı ve evsel atık deşarjı, kirli balast, petrol türevi, sintine basılması, tehlikeli madde ve kimyasallarla denizin kirletilmesini önlemek ve ihlalleri belirleyerek gerekli idari yaptırımları uygulamak amacıyla çalışmalarını 24 saat aralıksız sürdürüyor.

 • 2
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

515 KİLOMETRELİK KIYI ŞERİDİ
İHA'lara, özellikle gemilerin demirleme, bağlama ve bekleme yerleri, balıkçı barınakları, marinalarıyla kıyıya, iskele ve rıhtımlara bağlı bekleyen deniz araçlarına yönelik denetimlerde başvuruluyor. Deniz araçlarından alınan numuneler, son teknolojiyle donatılmış laboratuvarda testten geçiriliyor. Numunelerin kirletici özelliğinin tespit edilmesi halinde sorumlulara gerekli ceza uygulanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Fuat Alarçin, yaptığı açıklamada, İstanbul sınırları içerisinde yaklaşık 515 kilometre kıyı şeridi bulunduğu söyledi.

 • 3
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

Deniz Hizmetleri Müdürlüğünün kıyılarda ve denizde denetim, temizlik ve atık alım hizmetleri verdiğini belirten Alarçin, 'Kıyı, plaj ve deniz yüzeyi ve Haliç'te temizlik çalışmaları yürütüyoruz. Gemilerden atık alım hizmeti ve deniz araçlarına yönelik çevre denetimi bizim uhdemizde. Yediemin limanı işletilmesi ile Haliç'e giriş-çıkış yapacak gemiler için Atatürk ve Galata köprülerinin açılması hizmetini de yapıyoruz.' dedi.

 • 4
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

MAVİ KART ÜZERİNDEN DENETİM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul'da kıyıdan yaklaşık 5 deniz miline kadar olan kısımda gemi kaynaklı deniz kirliliği denetiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesine verildiğini dile getiren Alarçin, şöyle devam etti:

'Yetkilendirme kapsamında denetim tekneleriyle denizden 24 saat boyunca ve helikopter ile havadan farklı günlerde denetimler yapılmaktadır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulamaya aldığı ufak deniz araçlarının atıklarının dijital ortamda takibini içeren mavi kart sistemiyle ilgili denetimler 2016 yılı içinde İstanbul'daki marinalara kurduğumuz otomasyon cihazlarıyla entegre olarak yatlarda atık denetimine başlanmıştır. Önümüzdeki dönemde yolcu gemileri ve balıkçı tekneleri de dahil olmak üzere tüm deniz araçları mavi kart sistemi üzerinden ekiplerimiz tarafından denetlenecektir.'

 • 5
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

3 İHA ENVANTERE KATILDI

Alarçin, 2016 başı itibarıyla deniz kirliliğini önlemek için denetimlerini daha da arttırdıklarını vurguladı.

Artık denetimlerde insansız hava aracı da kullandıklarını aktaran Alarçin, şunları anlattı:

'2016 yılı başında kullanılmak üzere mevzuattaki adıyla 3 insansız hava aracı (İHA) envanterimize katılmıştır. Bu araçların kullanımlarıyla ilgili olarak 6 personellerimize ön eğitimler verilerek,

 • 6
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

SIZINTILAR ERKEN FARKEDİLECEK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu genelge kapsamında, kullanıcı operatörlerin ve İHA'ların sisteme kayıtları gerçekleştirilmiştir. Uygun hava koşullarında hem kıyı şeridinden hem de denizde tekne üzerinden kaldırmak suretiyle deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetiminde pilot uygulama denetimlerimiz her gün yapılmaktadır.'

Alarçin, deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetiminde İHA kullanılmasıyla özelliklepetrol türevli sızıntıların erken fark edilerek hem yayılmasının önlendiğini hem de sorumluların hızlıca tespit edildiğini dile getirdi.

 • 7
 • 9
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!
Denizi kirletenlere İHA'lı önlem!

İHA'LARLA HIZLI KONTROL
Gemi demir bölgeleri, marina ve balıkçı barınaklarının İHA'yla havadan çok kısa sürede dolaşılarak kontrol edilebildiğini belirten Alarçin, 'Ayrıca kara ve denizden yapılan yatay görüntülemelerde fark edilemeyen birçok deşarj ve deşarj kaynağı 30-50 metre yüksekten dikey görüntüleme ile yansıma ve parlama sonucu kolayca fark edilebilmektedir. Bunun dışında kendi plaj, kıyı ve deniz yüzeyi temizlik faaliyetlerimizin değerlendirilmesi de İHA görüntüleri ile daha hızlı ve ayrıntılı olarak yapılmakta, eksikler tespit edilip giderilmektedir.' diye konuştu.

Yapılan denetimler esnasında kirliliğe neden olduğu tespit edilen gemi veya deniz araçlarının fiili gerçekleştirdiği esnada fotoğraflarının çekildiği ve videoya kaydedildiğini ifade eden Alarçin, yetkili laboratuvarlarda yapılan analiz neticesinde, alınan numunelerin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne aykırı olduğunun tespit edilmesi halinde gemi ilgililerine atık türlerine istinaden idari para cezasıuygulandığını ve cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

BİZE ULAŞIN