Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizlerde sona eriyor

Yeni balık sezonu için sabırsızlanan vatandaşların yanısıra asıl heyecan balıkçılarda var. Denizlerde av yasağının sona ermesiyle yeni sezona başlayacak tüm hazırlıklarını tamamladı. Peki, ne zaman kalkıyor? Balık sezonu ne zaman açılacak? Balıkçılar denize ağ atabilmek için artık saatleri sayıyor. Av yasağı boyunca demirledikleri teknelerin ve denize bırakacakları ağların bakım ve onarımını tamamlayan balıkçılar, çok yakında "Vira Bismillah" diyecek.

Denizlerde av yasağı sona eriyor

'de açılacak av sezonu için hazırlıklarını sürdüren ile sofralarında artık balık görmek isteyen vatandaşlar, bir süredir balık sezonunun açılmasını bekliyordu. İşte o an geldi çattı. Balıkçılar sabırsızlıkla yasağın kalkmasını bekliyor.

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay, "Öncelikle 2019-2020 av sezonunun sektörün her alanında çalışan, emek harcayan üreten tüm paydaşlarımıza hayırlı uğurlu bereketli bir sezon olmasını yüce Rabb'imizden temenni ediyorum." dedi.

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Ay, yeni sezonla ilgili olarak şöyle konuştu: "Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerimizden sofralarımıza getirilen, insanların sağlıklı beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları bulunan, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda halkımız tarafından bol bol tüketilmesini tavsiye ediyorum...

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Bakanlığımızın politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir."

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktarılacak bir emanet olduğunu belirten Ay, "Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız. ilimizin coğrafi olarak deniz kıyısında bulunması, potansiyeli yüksek bir il olmasını da beraberinde getirmiştir...

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Yine kıta sahanlığının uygunluğu nedeni ile orta su trol balıkçılığının yaygın olarak yapıldığı 'deki tek ilimizdir. İlimiz, baraj gölleri, lagün gölleri ve akarsularının fazla olması yönüyle de iç su balıkçılığı bakımından da önemli bir potansiyele sahiptir.

Denizlerde av yasağı sona eriyor

Bölgede sadece sofralık değil endüstriyel balık avcılığı da yapılmaktadır. Tutulan hamsi balığının önemli bir kısmı ile çaça balığının tamamı, bölgede önemli sayı ve kapasitedeki balık unu ve yağı fabrikalarında değerlendirilmektedir" dedi.

SON DAKİKA